Co oznaczają gwiazdki hotelowe?


Co oznaczają gwiazdki hotelowe?

Gwiazdki hotelowe to ważna informacja dla turystów: im więcej gwiazdek, tym wyższy standard hotelu. Pięciostopniowa skala jest klasyfikacją regulowaną przez przepisy związane z ustawą o usługach turystycznych. Nad prawidłowym przebiegiem klasyfikowania hoteli czuwa w Polsce marszałek województwa odpowiedni dla terenu, na którym znajduje się obiekt hotelowy. O tym, czego można spodziewać się zamawiając nocleg w hotelu o określonej ilości gwiazdek, przeczytamy poniżej.

Hotele jednogwiazdkowe

Hotele jednogwiazdkowe to hotele o najniższym standardzie. W pokojach hoteli z jedną gwiazdką znajdziemy tylko podstawowe wyposażenie: łóżko, szafkę, stolik oraz szafę ze standardowymi trzema wieszakami przypadającymi na jedną osobę.  Łazienki w hotelach jednogwiazdkowych często znajdują się na korytarzach i są przeznaczone do wspólnego użytku. Hotele o tej randze nie mają obowiązku zapewniania gościom dostępu do Internetu i telewizji w każdym pokoju, jednakże w dzisiejszych czasach standardem powoli staje się oferowanie gościom szerokopasmowego wifi niezależnie od prezentowanego standardu.

Należy zaznaczyć, że hotel jednogwiazdkowy jest na wyższym standardzie niż motel lub hostel czy schronisko młodzieżowe, które znajdują się poza tą klasyfikacją i nastawione są na świadczenie minimalnych usług związanych z pobytem klientów.  

Niezależnie od ilości posiadanych gwiazdek, hotele  muszą zapewnić

Czym różni się hotel od innych obiektów? Hotele to obiekty, które – niezależnie od ilości posiadanych im gwiazdek – muszą zapewniać  swoim gościom dostęp do ciepłej i zimnej wody, a także zapewniać świeżą bieliznę pościelową. Jednocześnie, w każdym hotelu klient musi mieć możliwość zapłacenia kartą płatniczą, a także mieć dostęp do faxu i telefonu. Dodatkowo, każdy hotel musi zapewniać swoim gościom miejsce postojowe oraz parking strzeżony. Dostępności tych usług nie zawsze można spodziewać się w obiektach noclegowych innego typu.

Hotele dwugwiazdkowe

To, co odróżnia hotel jednogwiazdkowy od hotelu dwugwiazdkowego to przede obecność łazienki w pokoju, wyposażenie pokoju w oddzielny telefon, a także telewizor i radio. W hotelu z dwiema gwiazdkami można liczyć na zwiększoną powierzchnię przypadającą na jednego gościa: pokoje są po prostu większe niż w przypadku pokoi w jednogwiazdkowych hotelach. Poza tym, w hotelach dwugwiazdkowych obowiązkowo musi znajdować się restauracja (jakość kuchni nie musi tutaj wyszukana). Standardowo, w cenę pokoju w hotelu dwugwiazdkowym, wchodzi śniadanie. Dodatkowo, na terenie hotelu musi znajdować się miejsce spotkań dla gości.  

Hotele trzygwiazdkowe

Hotele trzygwiazdkowe to hotele, w których można liczyć zwykle na wyraźnie bardziej przyjemne wyposażenie niż w przypadku hoteli o mniejszej ilości gwiazdek. Pokoje muszą być wyposażone w klimatyzację, a na gości musi czekać butelkowana woda. Standardem w hotelach trzygwiazdkowych jest codzienne sprzątanie pokoju przez obsługę hotelową. Również w części wspólnej hotelu znajdują się zdecydowanie bardziej rozwinięte usługi niż w przypadku hoteli niższych rangą: znajdziemy tutaj często centrum konferencyjne, restaurację o dobrym standardzie i siłownię lub centrum odnowy biologicznej. Hotele trzygwiazdkowe są doskonałe do urządzania w nich imprez integracyjnych i szkoleń dla firm.

Hotele 3-gwiazdkowe są  najczęściej wybieranymi obiektami

Hotele czterogwiazdkowe

Cztery gwiazdki zobowiązują do oferowania gościom obsługi na profesjonalnym, fachowym poziomie. Obsługa hotelu o tej randze bardzo rzadko jest przypadkowa: zwykle są to osoby z dużym doświadczeniem w pracy w hotelarstwie, znające języki obce i posiadające wykształcenie kierunkowe. W hotelach czterogwiazdkowych można liczyć na rozwinięte usługi dla firm: duże sale konferencyjne z profesjonalnym wyposażeniem i klimatyzacją. Hotele czterogwiazdkowe wyróżniają się spośród tych o niższej randze nie tylko jakością usług, ale także dobrą lokalizacją: hotel czterogwiazdkowy zwykle musi znajdować się w atrakcyjnej lokalizacji, blisko centrum miasta.

Im większa liczba gwiazdek, tym bardziej komfortowe wyposażenie wnętrz pokoi.

Hotele pięciogwiazdkowe

Różnica między obiektami cztero-  a pięciogwiazdkowymi jest płynna: znajdziemy w nich jeszcze więcej ciekawych usług i udogodnień niż w hotelach o czterech gwiazdkach. Zwykle różnią się od hoteli czterogwiazdkowych usytuowaniem: musi być to ściśle centrum miasta lub obecność w bliskim sąsiedztwie w stosunku do miejscowego centrum biznesowego.


GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

Categories: Bez kategorii