Hongkong, Specjalny Chiński Obszar Administracyjny, jest podzielony na trzy główne obszary: Wyspę Hongkong, często utożsamianą z całym terytorium, Kowloon – kontynentalną część Hongkongu, oraz Nowe Terytoria – obejmujące zarówno wyspy, jak i część kontynentu. Wyspa Hongkong i Kowloon są oddzielone wąską Zatoką Wiktorii i z obu stron wody można oglądać fenomenalną zabudowę miasta – wieżowce strzelające wysoko w niebo, jasno rozświetlane w nocy.
Panorama Hongkongu została uznana w 2010 roku przez CNN za najpiękniejszą panoramę miejską na świecie, przebijając Nowy Jork.
Noclegi w Hogkongu
Jadąc do Hongkongu trzeba mieć świadomość, że noclegi są dość drogie – zdecydowanie droższe niż w państwach Azji Południowo – Wschodniej.
W miarę tanie noclegi da się znaleźć, ale warunki będą pozostawiały wiele do życzenia.
Najwięcej hoteli jest ulokowanych na Hong Kong Island w dzielnicach Central, Wan Chai, Causeway Bay i North Point
Na Kowloon na kontynentalnej części Hongkongu w Tsim Sha Tsui, Tsim Sha Tsui East i Hung Hom również jest sporo hoteli, podobnie jak w zatłocznych dzielnicach Yau Ma Tei i Mong Kok. Tsim Sha Tsui jest najczęściej wybieranym przez turystów miejscem na nocleg.
Wiele pięciogwiazdkowych hoteli oferuje pokoje z niesamowitym widokiem na wieżowce i Zatokę Wiktorii. Bardzo wiele hoteli i pensjonatów można znaleźć w regionie Causeway Bay – tutaj znajduje się także olbrzymia ilość sklepów i centrów handlowych.
Cały region jest świetnie połączony metrem, autobusami oraz siecią promów, więc dojazd nie jest problemem nie zależnie od lokalizacji hotelu.
Resorty w Hongkongu
Dla osób ceniących sobie spokój i przyrodę idealną opcją jest wyspa Lantau, połączona z Wyspą Centralną zarówno promem, który płynie 30 – 50 min, oraz autobusami.
Lantau, z pięknymi plażami, miejscami do grillowania oraz restauracjami z owocami morza, z zielenią i palmami, a także tradycyjną wioską rybacką i wielkim Buddą jest świetna także dla rodzin z dziećmi.
Ceny tamtejszych resortów są relatywnie wysokie, ale położenie jest idealne. Nie ma też typowych, wielkich sieciowych hoteli, ale typowe nadmorskie ośrodki wysokiej klasy.
Promy kursują także w nocy, więc późny powrót na wyspę nie stanowi problemu.
Widok na plażę na Lantau, Hongkong
Zwiedzanie Hongkongu
Zwiedzanie opiera się w dużej mierze na spacerach po mieście i jego różnych dzielnicach, zarówno w dzień jak i w nocy.
Słynną panoramę można oglądać z obu stron miasta – zarówno z Hong Kong Island jak i z Kowloon, a także z pokładu promów kursujących pomiędzy nimi. Na górnych piętrach wielu wieżowców są bary, gdzie można wypić bardzo drogie piwo z niesamowitym widokiem na nocne miasto gratis.
Obowiązkowym punktem jest Victoria’s Peak, góra na którą można podjechać zabytkowym tramwajem, wolno wjeżdżającym stromą drogą. Jadąc na szczyt warto wziąć pod uwagę, że w przypadku mgły (częstej w Hongkongu), lub smogu (równie częstego) widok pozostawi wiele do życzenia i nie będzie taki, jak na większości widokówek.
Hongkong nocą
Osoby, które chcą zobaczyć coś więcej, niż tylko wielkie miasto, powinny udać się na wspomnianą wyspę Lantau, odległą o 30 minut drogi promem z Tsim Sha Tsui. Na Lantau nie dość, że jest spokój, cisza i lasy palmowe, to są jeszcze plaże, góry, oraz ostatnia z zachowanych w Hongkongu tradycyjnych wiosek rybackich – Tai-O, zawieszona na palach nad wodą. Na Lantau jest też klasztor buddyjski oraz olbrzymia, imponująca statua Buddy. Lantau jest świetnym oderwaniem się od zgiełku i chaosu wielkiego miasta.
Wioska Tai – O na Lantau
Hongkong jest dobrym miejscem na krótkie wakacje, ale jest też przede wszystkim świetną bazą wypadową do krajów regionu Azji Południowo – Wschodniej ze względu na dobrą lokalizację geograficzną oraz wiele tanich połączeń lotniczych do sąsiednich krajów.
Hongkong – Informacje podstawowe
Specjalny Region Administracyjny Hongkong
Stolica: Hongkong
Język: angielski, kantoński
Religia: buddyzm, taoizm
Waluta: dolar hongkongski (HKD) (przelicznik)
Hongkong, w świetle prawa część Chin, cieszy się dużą autonomią i większą swobodą niż Chiny kontynentalne, w myśl zasady „jedno państwo, dwa systemy”. Dawna brytyjska kolonia, która w 1997 roku powróciła pod chińską jurysdykcję ma swój własny rząd i konstytucję, a także odrębną walutę i paszporty.
Terytorium dzieli się na trzy główne regiony: wyspę Hongkong, półwysep Kowloon oraz tzw. New Territories i około 200 wysp, z których największa to Lantau. Całość ma powierzchnię 1,054 km2.
Olbrzymie, gwarne miasto portowe do którego ciągną tysiące turystów na wyspie jest otoczone osłoniętymi mgłą górami i skalistymi wysepkami, których spora część stanowi teren parku.
Klimat Hongkongu
Hongkong, leżący tuż na południe od Zwrotnika Raka, charakteryzuje się klimatem subtropikalnym wilgotnym. Lata są gorące i wilgotne, z okazjonalnymi burzami i tajfunami. Zimy są łagodne i słoneczne. W ciągu roku jest średnio 1948 godzin słonecznych (w Polsce: 1149).
Kiedy jechać do Hongkongu
Do Hongkongu można jechać cały rok, ale latem trzeba się liczyć z tym, że pot będzie się lał strumieniami – wysoka temperatura w połączeniu z wysoką wilgotnością nie jest niczym przyjemnym. Relatywnie najlepszy czas na wizytę to marzec – kwiecień oraz październik kiedy dni są ciepłe, a wiatr znad morza odgania kłęby smogu.
Zimą może być chłodno (kilkanaście stopni) i mgliście, albo raczej dymnie, ze względu na zanieczyszczenie powietrza.
Zwiedzanie Hongkongu
Warto wiedzieć, że Hongkong to nie tylko olbrzymie, tłoczne, tętniące życiem miasto. 70% terytorium stanowią tereny wiejskie, w tym parki morskie i krajobrazowe. Jeśli szukasz kontaktu z naturą wśród wielkomiejskiego zgiełku, warto udać się na wyspę Lantau z tradycyjnymi wioskami rybackimi, odludnymi plażami i klasztorami buddyjskimi, lub na półwysep Sai Kun w regionie New Territories. Niezależnie, w jakim stylu planujesz podróżować po Hongkongu, zawsze warto zrobić jedną rzecz: przynajmniej raz przejechać się komunikacją miejską – autobusem i tramwajem. Nawet jeśli na co dzień preferujesz taksówki, taka przejażdżka pokaże Ci zupełnie inną, mniej turystyczną i pokazową stronę miasta.
Victoria Peak – wizyta w Hongkongu nie może zakończyć się bez wjechania na Szczyt Wiktorii, z którego rozciąga się niesamowity widok na całe miasto. Na szczycie znajduje się Peak Tower w kształcie woka, z platformą widokową, centrum handlowym, muzeami i restauracjami. Za czasów kolonialnych była to najelegantsza część miasta, do której lokalni Chińczycy nie mieli wstępu.
Victoria Harbour pomiędzy wyspą Hong Kong a półwyspem Kowloon to jedna z głównych atrakcji Hongkongu, ze względu na zniewalające widoki, szczególnie nocą, kiedy znad wody można podziwiać panoramę miasta.
Wyjazd do Hongkongu – Victoria Harbour
Wyścigi konne – to, czym żyją mieszkańcy Hongkongu. Zakłady są przyjmowane w całym mieście, a lokalne radio transmituje wyścigi. Wstęp dla cudzoziemców to tylko $1, warto poczuć atmosferę panującą na hipodromie i spróbować szczęścia w zakładach! Wyścigi odbywają się od września do czerwca.
W Hongkongu można też odwiedzić parki rozrywki: Disneyland, Ocean Park, gdzie w jednym miejscu można przejechać się roller coasterem, kolejką linową, obejrzeć morskie zwierzęta w oceanarium oraz pandy w zoo. Na wyspie Lantau jest buddyjski park tematyczny Ngong Ping 360 z przedstawieniami, pokazami, architekturą stylizowaną na czasy cesarstwa oraz największą figurą buddy pod gołym niebem. Nie brakuje tu także muzeów – warto odwiedzić Hong Kong Museum of History, oraz jedno z wielu muzeów tematycznych, np. Dialogue in the Dark gdzie wszystkie przedmioty poznaje się w kompletnej ciemności, czy International Hobby and Toy Museum z przedmiotami z całego świata.
Ciekawostki kulinarne
Hongkong jest rajem dla miłośników dobrej kuchni. Tu połączyły się smaki chińskie, japońskie, zachodnie i południowoazjatyckie. Od małych stoisk, tzw. hawkers food, do jednych z najlepszych restauracji na świecie – wybór miejsc oraz dań jest niesamowity.
Można skosztować słynnego kantońskiego stuletniego jajka, które leżało kilka miesięcy w mieszance gliny, popiołu i innych składników, aż żółtko sczerniało.
Stuletnie jajko
Szacowany koszt dojazdu do Hongkongu
Orientacyjna cena przelotu z Warszawy do Hongkongu to ok. 2500 zł.
Zagrożenia w Hongkongu
Hongkong należy do najbezpieczniejszych miejsc na świecie, więc standardowe środki ostrożności w zupełności wystarczą. Największą ostrożność należy zachować w Kowoloon, gdzie przestępczość jest relatywnie wysoka jak na Hongkong.
Należy uważać na „super oferty” od ulicznych handlarzy – jeśli coś wydaję się niesamowicie dobrą okazją, to prawdopodobnie jest próbą oszustwa.
Wiza do Hongkongu
Obywatele polski nie potrzebują wizy do Hongkongu na pobyt nie przekraczający 90 dni.
Szczepienia
Przed wyjazdem do Hongkongu zalecane są szczepienia na następujące choroby:
WZW B
WZW A
Tężec
Błonica
Dur brzuszny
Należy pamiętać, że szczepienia powinno się wykonać najpóźniej ok. 4 tygodni przed planowanym wyjazdem.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE