Czas karnawałowych zabaw powoli dobiega końca. Polacy świętują ten gorący okres przede wszystkim na różnego typu balach i imprezach karnawałowych. W innych miejscach świata karnawał to przede wszystkim święto typowo uliczne, które hucznie obchodzi się w gronie bliskich i przyjaciół.

Karnawał w Polsce

W naszym kraju w okresie karnawałowym najpopularniejszymi imprezami są bale. Po latach do łask wracają bale maskowe. Poza tym Polacy bawią się na imprezach domowych, klubowych i podczas zimowych wyjazdów do górskich kurortów. Można skorzystać ze specjalnych karnawałowych pakietów wyjazdowych, które łączą w sobie pobyt w hotelu z zabiegami SPA i nocnymi szaleństwami. Spragnieni niecodziennych wrażeń mogą pojechać na prawdziwy bal do zamku. Takie oferty proponują niektóre zamki, dwory i pałace w Polsce. Bale maskowe urządzają hotele i restauracje. Prawie każdy lokal stara się w karnawale zaskoczyć gości ciekawymi pomysłami na szampańską noc. Zabawa karnawałowa kojarzy nam się przede wszystkim z tańcem. Jeszcze w niektórych miejscach naszego kraju przetrwały tradycyjne „zapusty”. Celebrują je głównie Kaszubi. Kiedyś młode dziewczęta na zabawę zakładały swoje najlepsze stroje, by zwrócić na siebie uwagę przyszłego męża. Zapustna kuchnia to tłuste potrawy, których nie należało spożywać później, czyli w okresie Wielkiego Postu. Do dziś zachował się zwyczaj chodzenia po domach – przebierańcy, podobnie jak kolędnicy, chodzą ulicami i pukają od drzwi do drzwi.

Polski karnawał to jednak przede wszystkim szampańska zabawa, która przybiera różnorodne formy.

Karnawał w Europie – kolorowe pochody uliczne, tańce i dużo dobrej zabawy

Zdecydowanie odmienne podejście do karnawału można zaobserwować w innych państwach. Jeśli chodzi o Europę to jednym z najciekawszych jest karnawał w Wenecji, który zaczyna się w lutym i trwa przez około dwa tygodnie. Zabawa rozpoczyna się na placu Świętego Marka – z tego miejsca rusza barwny korowód ludzi ubranych w kolorowe stroje oraz maski. Trzeciego dnia weneckiego karnawału odbywa się Wielki Bal Maskowy, zwany Balem Dożów, w którym może uczestniczyć każdy chętny pod warunkiem, że wykupi specjalną wejściówkę w cenie 200 euro oraz zadba o odpowiedni strój. Punktem kulminacyjnym balu jest tzw. Lot Anioła. Aniołem może być zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Wybrana osoba zjeżdża na linach z dzwonnicy na plac Świętego Marka. Weneckiemu karnawałowi towarzyszy wiele imprez, spektakli, przedstawienia, popisy taneczne i akrobatyczne. Wszystko to czyni z włoskiego karnawału jedną z najciekawszych imprez w Europie. Na chwilę przed wybiciem północy i nastaniem Środy Popielcowej nad placem Świętego Marka wybuchają fajerwerki – to ostatnie sekundy weneckiego karnawału.

Także karnawał w belgijskim mieście Binche, który został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa kulturalnego UNESCO, przyciąga turystów wielką paradą, której uczestnicy przebrani są we wspaniałe stroje. Najbardziej widowiskową częścią karnawałowych zabaw jest zawsze niecierpliwie wyczekiwana parada, odbywająca się w samej końcówce noworocznego okresu radości i tańca. Zdecydowanie jest na co popatrzeć. Są damy wystrojone w przepiękne suknie, ludzie przebrani za owoce lub przedmioty, jak np. pasta do zębów czy banan. Wszyscy ci przebierańcy są przedstawicielami 13 stowarzyszeń – każde z nich idzie osobno, z własną orkiestrą. Sygnałem do rozpoczęcia parady jest wystrzał z armaty. W dniu parady na ulice miasta Binche wychodzą Gille, ubrani w charakterystyczne, pełne detali stroje. To błaźni, mający za zadanie odstraszać złe duchy za pomocą specjalnych drewnianych kijów. Gillami są mężczyźni i to tylko tacy, którzy mieszkają w Binche co najmniej 5 lat. Na zakończenie parady przebierańcy rzucają w zgromadzony tłum pomarańczami, ale w taki sposób, by nikomu nie zrobić krzywdy.

Samba i niekończąca się fiesta, czyli karnawał na świecie

Każdy zna słynny karnawał w Rio de Janeiro. Podczas tego corocznego wydarzenia, które rozpoczyna się w piątek przed Środą Popielcową i trwa pięć dni, miasto tańczy do utraty tchu. Karnawał w Rio to pełen energii wielki pokaz szkół samby – każda z nich do wydarzenia przygotowuje się przez cały rok. Tancerze jadą na ozdobnych platformach, które nierzadko przyjmują przedziwne kształty. To wielkie święto tańca i radości, ale niejedyna taka fiesta w Ameryce Południowej.

W boliwijskim mieście Oruro, także odbywa się karnawał – wielka uliczna i kolorowa fiesta, nawiązująca do dawnych lokalnych zwyczajów i tradycyjnych strojów. W imprezie bierze udział ponad 10 000 tancerzy i muzyków oraz ponad 400 000 gości z całego świata. Uliczne tańce, parady i pokazy przyciągają do Oruro turystów, spragnionych autentyczności, bowiem karnawał w Oruro odwołuje się do prekolumbijskich zwyczajów.

U stóp majestatycznych Andów, w wielobarwnym pochodzie, idą diabły, symbolicznie wypuszczone z kopalni (bo Oruro z kopalni właśnie słynie) anioły, zaś pochodzącym z czasów kolonizacji zwyczajem jest taniec „La Dibalada”, podczas którego przebrani za diabły górnicy tańczyli na ulicach miasta. Dziś w szalonym i prawdziwie dzikim tańcu wirują diabły z aniołami.

Karnawał w Polsce i na świecie

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE

One thought on “Karnawał w Polsce i na świecie”

Comments are closed.