Jak znaleźć sobie pasję


banniere_technologie

Macie jakieś pasje? Coś co lubicie robić i czemu chętnie oddajecie wolne chwile? Jasne że macie. Każdy mówi, że ma. Gorzej, że dopytując o owe pasje słychać ?yyyyy….aaaaam…no lubię wiele rzeczy…yyyy…no czytać… i filmy lubię…i ze znajomymi się spotykać…”. Zapytam więc jeszcze raz – macie pasje takie które rzeczywiście są pasją?

Aby to stwierdzić wystarczy że odpowiecie sobie na jedno pytanie – jak spędzałem wolny czas w zeszłym tygodniu. Jeśli odpowiedzią jest pytanie „Jaki wolny czas?” to są dwie opcje – albo jesteś pracoholikiem, albo twoja praca jest twoją pasją (albo masz obie przypadłości). Jeśli zaś odpowiedzią jest ?oglądałem telewizję, byłem na spacerze, pograłem trochę w gry i takie tam” to są spore szanse że twoje zainteresowania nie wykraczają poza minimum narodowe, czyli ?jeść, spać, przeżyć dzień w robocie i oglądnąć M jak miłość”. W tym drugim przypadku również są dwie opcje. Albo zamierzasz wieść radosne życie ogórka konserwowego (wtedy możesz spokojnie zamknąć tą stronę), albo możesz znaleźć sobie coś co wypełni Twoje – przypadkowo nieco obecnie pustawe- życie.

Jak znaleźć pasję?Na początek uwierzyć że znaleźć ją można. Michał Pasterski na swoim blogu pisząc o pasjach ujął to tak ?W naszym społeczeństwie panują (…) ograniczające nas przekonania. Pierwsze to takie, że pasję można znaleźć tylko spontanicznie. Czyli, że właściwie nie można jej znaleźć, tylko że ona sama znajduje Ciebie, przypadkiem.” Rzeczywiście, wychodząc z takiego założenia można usiąść i zacząć zazdrościć sąsiadom (co i tak mamy w zwyczaju – vide post Kiry o kulturze narzekania)

Jak już uwierzymy, sięgnąć możemy do następujących środków: (poszukajmy informacji w oparciu o style ich przetwarzania)

Własne JA

wypisz wszystkie rzeczy które dają ci radość, które lubisz robić (nawet jeśli wydają Ci się głupie lub zbyt płytkie na ?pasję”)
wypisz wszystkie rzeczy które kiedyś (może jako dziecko) robiłeś z przyjemnością
wypisz wszystkie rzeczy które sprawiają że czas podczas ich wykonywania zaczyna pędzić
wyobraź sobie, że lekarz daje Ci rok życia – co będziesz przez ten rok robił? (ja rzucam wszystko i jadę do Kambodży)
Teraz możesz zobaczyć w jakich kategoriach pasji powinieneś szukać – sportu, rzeczy wykonywanych zespołowo, bardziej czy mniej aktywnych itd. Może jest w tym jakiś wspólny mianownik.


GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA