Wyjazd do sanatorium najczęściej wiąże się z całym szeregiem formalności: żeby otrzymać skierowanie, trzeba udać się do lekarza, wypełnić wniosek, wykonać różne badania, wysłać wniosek do NFZ, gdzie zostanie on (lub nie) zaakceptowany, a następnie czekać na wolne miejsce…

Zaletą takiego rozwiązania jest niska cena (w sanatorium płacimy za wyżywienie i zakwaterowanie, leczenie i zabiegi są bezpłatne; w szpitalu uzdrowiskowym – cały pobyt opłacany jest przez NFZ). Wad jest znacznie więcej: długi okres oczekiwania, niepewność, czy dostaniemy skierowanie, oraz brak wpływu na datę turnusu.

Jeśli więc dysponujemy odpowiednimi funduszami, warto rozważyć prywatny pobyt w sanatorium. Jego koszty będą co prawda znacznie wyższe, ale zrekompensują je liczne korzyści.

Urlop w sanatorium to też urlop

Wiele dzisiejszych sanatoriów to po prostu nowoczesne hotele uzdrowiskowe, z zabiegami nie tylko leczniczymi, ale także relaksującymi i pielęgnacyjnymi (SPA). Koszty prywatnego pobytu w hotelu sanatoryjnym są więc dość wysokie – ale porównywalne z innymi, standardowymi hotelami polskimi i zagranicznymi. Dlatego 2 tygodnie leczenia sanatoryjnego w komfortowym hotelu mogą być równie relaksujące co zwykłe wczasy nad morzem. Przy podobnej cenie, korzyści zdrowotne są o wiele większe.

W Polsce lub za granicą

Inny problem związany z leczeniem sanatoryjnym refundowanym przez NFZ jest brak wpływu na czas i miejsce. To Narodowy Fundusz Zdrowotny decyduje, kiedy i gdzie wyjedziemy. Jeśli zdecydujemy się opłacić sobie samodzielnie wczasy zdrowotne, mamy praktycznie nieograniczone możliwości, zarówno pod względem terminu, jak i miejsca pobytu.

Poszukując sanatoriów, warto nie ograniczać się tylko do ośrodków polskich. W Europie, a nawet na innych kontynentach można znaleźć wiele ciekawych ofert, których ceny będą konkurencyjne dla wczasów zdrowotnych w Polsce.

Nie trzeba szukać daleko, miejscowości uzdrowiskowe z dużymi tradycjami można znaleźć już u naszych sąsiadów. Ze swoich uzdrowisk słyną m.in. Czechy (miejscowości takie, jak Karlowe Wary, Franciszkowe Łaźnie, Mariańskie Łaźnie czy Podiebrady), Słowacja (Pieszczany, Dudnice czy Bojnice), a zwłaszcza Niemcy, do których na kuracje jeździli m.in. rosyjscy carowie i brytyjska królowa Wiktoria. Wśród najsłynniejszych niemieckich kurortów wymienić należy oczywiści Baden-Baden, Bad Füssing w Bawarii, Bad Elster w Saksonii (miejscowość położona nad rzeką Biała Elstera, w której w 1813 r. utonął książę Józef Poniatowski) czy Bad Wildungen w Hesji. Więcej informacji o uzdrowiskach w południowych Niemczech znaleźć można w tym artykule.

Ciekawe oferty wczasów zdrowotnych można też znaleźć na Węgrzech (zwłaszcza w okolicach Balatonu oraz jeziora Héviz, które jest największym jeziorem termalnym w Europie), we Włoszech, gdzie popularne są przede wszystkim okolice Wzgórz Euganejskich, słynących z zabiegów fango, czy Francji, np. Aix-les-Bains, Ax-les-Thermes (słynąca z gorących źródeł miejscowość, do której przyjeżdżali już starożytni Rzymianie) czy w bretońskim uzdrowisku Saint-Malo, gdzie warto udać się na talasoterapię. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również wczasy nad Morzem Martwym (Izrael lub Jordania), doskonałe na choroby skóry oraz dolegliwości układu oddechowego.

Czego się spodziewać

W profesjonalnym uzdrowisku urlop opłacony przez pacjenta nie różni się od refundowanego przez NFZ. Po przyjeździe na miejsce kuracjusza czeka więc badanie lekarskie (warto wziąć ze sobą swoją dokumentację medyczną), podczas którego lekarz określa stan zdrowia oraz przepisuje odpowiednie zabiegi. Warto poinformować lekarza o wszystkich swoich dolegliwościach, gdyż niektóre z nich mogą być przeciwwskazaniem do wybranych zabiegów.

Wiele hoteli uzdrowiskowych to jednocześnie ośrodki SPA, gwarantujące darmowy dostęp do strefy wellness (np. sauny, jacuzzi, baseny) w przypadku wykupienia kuracji. Podczas rezerwowania pobytu warto dokładnie sprawdzić, co znajduje się programie kuracji (liczba i rodzaj zabiegów, liczba konsultacji lekarskich, wizyty u lekarzy specjalistów) oraz co obejmuje cena – tylko zakwaterowanie czy również wyżywienie. Ponieważ podczas turnusu będziemy dość zajęci, warto zdecydować się na pobyt z pełnym wyżywieniem lub chociaż dwoma posiłkami dziennie.

Przygotowanie i rezerwacja

Przed wyborem uzdrowiska warto dobrze zapoznać się z jego ofertą i programem – jest to polecane szczególnie w przypadkach, gdy interesuje nas leczenie konkretnych dolegliwości. Wiele uzdrowisk korzysta z bogactw naturalnych okolicy i specjalizuje się w leczeniu konkretnych chorób. Np. oferowane przez wiele kołobrzeskich uzdrowisk okłady borowinowe pomagają na bóle reumatyczne, a jordańskie i izraelskie hotele uzdrowiskowe mają programy leczenia łuszczycy i innych chorób skóry.

Kurację najlepiej rezerwować bezpośrednio przez hotel sanatoryjny lub u sprawdzonego operatora wycieczek zdrowotnych. Zaletą tej drugiej opcji jest możliwość przejrzenia ofert wielu uzdrowisk (często również zagranicznych), porównania programów oraz cen, a także wyboru rodzaju wyżywienia. Niektórzy operatorzy wycieczek mogą również zarezerwować lot.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE