Wskazówki – Fakty i mity – odżywianie

Wskazówki – Fakty i mity – odżywianie

mit
Zwiększenie częstotliwości spożywania posiłków przyspiesza metabolizm
Nie ma żadnych przekonujących dowodów, które potwierdzałyby, że spożywanie pięciu lub sześciu posiłków zamiast trzech czy czterech w ciągu dnia powoduje przyspieszenie przemiany materii. Dezorganizowanie sobie dnia, zaniedbywanie innych obowiązków w celu sprostaniu takiej konwencji menu nie jest wiec konieczne by podkręcić metabolizm i przyspieszyć spalanie tłuszczu

fakt
Imbir pomaga na ból głowy
Bioaktywne związki zawarte w kłączu imbiru (gingerole) wykazują działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, a także – jak pokazują niektóre badania naukowe – pomagają osobom borykającym się z migrenowymi bólami głowy. Imbir może stanowić znakomity środek wspomagający leczenie jak i zapobiegający migrenom. Przyprawę można dodawać do wybranych posiłków bądź też zakupić ekstrakty w postaci specjalnych suplementów diety.

mit
Mając dobre suplementy odchudzające dieta jest niepotrzebna.
Niestety żaden suplement nie jest w stanie zastąpić dobrej diety. Niestety wiele osób wierzy, że stosowanie rozmaitych kapsułek, tabletek i proszków sprawi, iż bez przykładania się do kwestii właściwego odżywiania uda się zbudować robiącą wrażenie masę czy też zredukować tłuszcz i wyrzeźbić sylwetkę. Niestety w praktyce sytuacja wygląda inaczej, nawet zaawansowane kuracje suplementacjne niewiele dają bez dobrej diety.

mit
Jak rzucę palenie to na pewno przytyję.
Faktycznie wiele osób rzucających palenie papierosów doświadcza przyrostu masy ciała, ale na szczęście można temu skutecznie zapobiegać. Zrywając z tytoniowym nałogiem należy zadbać o odpowiednią aktywność fizyczną i zmienić nawyki żywieniowe. Dobrze też zadbać o to by mieć pod ręką zdrowe przekąski takie jak owoce, warzywa czy nawet orzechy. W razie potrzeby warto skorzystać z pomocy dobrego dietetyka lub wykwalifikowanego trenera, którzy pomogą dostosować dietę i trening do możliwości i potrzeb organizmu.

fakt
Oglądanie TV może przyczyniać się do rozwoju nadwagi i otyłości
Zależność pomiędzy ilością czasu spędzonego przed ekranem telewizora a masą ciała potwierdzają badania. Niestety osoby, które przesiadują przed TV mniej się ruszają i więcej jedzą, co w oczywisty sposób sprzyja nadwadze i otyłości. Co więcej oglądanie telewizji zaburzać może mechanizmy kontroli łaknienia i sprzyjać nieświadomemu podjadaniu.

fakt
Imbir pomaga na ból głowy
Bioaktywne związki zawarte w kłączu imbiru (gingerole) wykazują działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, a także – jak pokazują niektóre badania naukowe – pomagają osobom borykającym się z migrenowymi bólami głowy. Imbir może stanowić znakomity środek wspomagający leczenie jak i zapobiegający migrenom. Przyprawę można dodawać do wybranych posiłków bądź też zakupić ekstrakty w postaci specjalnych suplementów diety.

mit
Głodząc się skutecznie spalamy tłuszcz.
Chociaż wydawać by się mogło, że zrezygnowanie ze spożywanie pokarmu i wprowadzenie głodówki spowoduje szybki ubytek zgromadzonego wokół pasa i bioder tłuszczu, to tak naprawdę efekt może być zupełnie inny. W okresie głodu najpierw spalany jest przede wszystkim glikogen i… mięśnie! Chcesz się pozbyć mięśni – głoduj. Wiedz jednak, że po dłuższym czasie tak drastycznej „diety” Twój metabolizm spowolni, przez co po zaprzestaniu kuracji zgubione kilogramy wrócą, z tym że nie będą to już mięśnie, a tłuszcz!

mit
Ludzie z nadwagą i otyli są weselsi niż osoby szczupłe
Stereotyp „wesołego grubaska”, choć jest dość popularny, to niestety nie ma uzasadnienia. Okazuje się wręcz, że osoby ze sporą nadwagą i otyłe częściej chorują na depresję (depresję atypową), a obniżenie nadmiernej masy ciała może okazać się skutecznym elementem wspomagającym konwencjonalną terapię.

fakt
Otyłość i spora nadwaga zmieniać mogą działanie leków
Zarówno całkowita masa jak i skład ciała wpływać mogą na to jak działają zażywane przez nas leki. Nadmiar tkanki tłuszczowej, a także powiększenie narządów wewnętrznych będące skutkiem otyłości przekładają się na zmianę dystrybucji leków w organizmie, a także w pewnym stopniu na sposób ich metabolizowania i wydalania. W przypadku stosowania farmaceutyków osoby otyłe i z nadwagą powinny zasięgnąć porady farmaceuty lub lekarza w kwestii ustalenia optymalnego sposobu dawkowania.

fakt
Śmiech reguluje poziom glukozy we krwi.
Osoby, które często się śmieją są mniej narażone na zaburzenia gospodarki insulinowo-glukozowej. Co więcej już jednorazowa porcja śmiechu korzystnie wpływa na poziom cukru we krwi. Może mieć to szczególne znaczenie dla osób z cukrzycą typu drugiego oraz w przypadku wszystkich zagrożonych tą chorobą. Fakt ten powinien zainteresować również osoby odchudzające się, gdyż normalizacja glikemii ułatwia redukcję tłuszczu zapasowego.

fakt
Gorzka czekolada jest zdrowsza od mlecznej
Mleczna czekolada jest zazwyczaj głównie źródłem cukru i tłuszczu, gorzka natomiast nie dość że zawiera zdecydowanie mniejszą dawkę sacharozy, to na dodatek dostarcza bioaktywnych związków z grupy polifenoli, które wykazują właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne oraz które korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu krążenia. Im większy udział kakao w gorzkiej czekoladzie – tym jest ona zdrowsza.

mit
Rezygnacja z kolacji jest dobrym sposobem by schudnąć
Mit! Wiele osób odmawia sobie kolacji żyjąc w przekonaniu, że w godzinach wieczornych organizm nastawia się na odkładanie dostarczonej energii w postaci tkanki tłuszczowej w rejonie ud, pasa, pośladków. W rzeczywistości teoria ta nie jest prawdziwa, a praktyka polegająca na unikaniu spożycia posiłków po godzinie osiemnastej niekoniecznie musi być skutecznym i pożądanym sposobem na przyspieszenie odchudzania. O wiele większe znaczenie ma to ile i co spożywamy w ciągu całej doby, a nie o której zaczynami i kończymy jeść.

mit
Najlepszy na spalanie tłuszczu jest trening aerobowy.
Utarło się, że tłuszcz najwydajniej spalany jest podczas treningu aerobowego. W praktyce niestety bazowanie jedynie na wysiłku tlenowym nie koniecznie musi stanowić najlepszy sposób na redukcję tłuszczu. Okazuje się, że korzystniejszym rozwiązaniem jest wprowadzanie wysiłku o charakterze siłowym i treningów interwałowych, które w przeciwieństwie do aerobów rozpędzają metabolizm na długo.

mit
Odtłuszczone produkty pomagają schudnąć.
Niestety wbrew panującym opiniom produkty odtłuszczone niekoniecznie muszą przyczyniać się do poprawy estetyki sylwetki. Artykuły spożywcze opisane jako „light”, „low fat”, „fit”, często zawierają więcej tuczącego cukru niż ich konwencjonalne odpowiedniki, są też przez nas zjadane nierzadko w większych ilościach, podświadomie wierzymy bowiem, że ich spożywanie nie powoduje przyrostu tłuszczu lub nawet sprzyja jego redukcji. W efekcie opieranie diety na niskotłuszczowych czy odtłuszczonych produktach nie powoduje redukcji nadmiernej masy ciała

mit
Cukry złożone nie tuczą.
Przyjęło się uważać, że negatywny wpływ na sylwetkę maja tylko cukry proste, natomiast węglowodany złożone nie tylko nie szkodzą, ale wręcz pomagają pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Takie przekonanie jest niestety błędne, zarówno cukry proste jak i złożone mogą utrudniać spalanie tłuszczu i sprzyjać jego odkładaniu – o ile spożywane są w nadmiarze. Najgroźniejsze są tutaj cukry rafinowane pochodzące z wysoko przetworzonej żywności, takiej jak słodycze, słodkie napoje, produkty z białej mąki i dania typu fast-food.

fakt
Witamina D chroni przed grypą.
W badaniach naukowych zaobserwowano, że na grypę częściej zapadają osoby z niskim poziomem witaminy D. Tymczasem w okresie jesienno zimowym znaczna część naszego społeczeństwa cierpi na wyraźne niedobory tego związku, ponieważ większość zapotrzebowania nasz organizm zaspokajana poprzez ekspozycję na działanie promieni słonecznych, o które trudno przez większą część roku. Dlatego warto zadbać o to by w diecie przynajmniej 2 razy w tygodniu pojawiła się morska ryba, będąca naturalnym źródłem witaminy D, a w razie potrzeby warto także pomyśleć o dodatkowej suplementacji.

fakt
Mężczyźni jedzą mniej warzyw niż kobiety
Niestety mężczyźni stosunkowo niechętnie jadają „zieleninę”, koncentrując się przede wszystkim na spożyciu produktów konkretnych takich jak mięso, jaja, nabiał, makarony, kasze, pieczywo i tłuszcze. W konsekwencji diety Panów często nie są prawidłowo zbilansowane, brakuje w nich witaminy C, kwasu foliowego i potasu oraz błonnika, zbyt zasobne są natomiast w żelazo.

mit
W diecie sportowej każdy posiłek powinien być źródłem zwierzęcego białka
Choć białka zwierzęce są lepsze niż białka roślinne, to nie ma konieczności by produkty je zawierające wchodziły w skład każdego spożywanego posiłku. Przykładowo zjedzenie mieszanki studenckiej składającej się z orzechów i suszonych owoców, czy danie oparte na warzywach strączkowych również może okazać się cennym elementem menu.

mit
Zimą nie warto jeść warzyw, bo są jałowe
Chociaż w okresie zimowy dostępność dobrych jakościowo warzyw jest znacznie mniejsza niż w okresie letnim, to przekonanie, zgodnie z którym wszystkie są bezwartościowe – jest nieuprawomocnione. Zimą warto sięgać przede wszystkim po warzywa korzeniowe takie jak seler, marchew, burak, ziemniak, pietruszka, pasternak, a także warzywa typu kapusta, por, jarmuż, brukselka kalafior oraz brokuł.

fakt
Fermentowane napoje mleczne pomagają obniżyć ciśnienie krwi
Badania naukowe wskazują, ze regularna konsumpcja jogurtów, kefirów lub ukwaszonego mleka może być korzystna w przypadku problemów z nadciśnieniem. Działanie hipotensyjne (obniżające ciśnienie) wynika z obecności unikalnych mikropeptydów, będących produktami bakterii kwasu mlekowego. Związki te wpływają na poziom angiotensyny, hormonu, który reguluje ciśnienie tętnicze krwi.

mit
Zdrowa dieta jest bardzo kosztowna
Chociaż faktycznie dobre jakościowo pokarmy są nieraz droższe od gorszych zamienników, to nie jest to regułą. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele można zaoszczędzić rezygnując z wędlin na korzyść świeżego mięsa, z płatków smakowych na korzyść płatków owsianych, ze słodkich napojów na korzyść wody mineralnej i herbaty czy z dań serwowanych w barach szybkiej obsługi na korzyść posiłków przygotowywanych w domu. W praktyce można jeść zdrowo i wydawać mniej niż przy „śmieciowej” diecie.

fakt
Dania typu fast-food sprzyjają depresji
Niestety osoby, które często stołują się w barach szybkiej obsługi bardziej narażone są na depresję, ich dieta jest bowiem uboga w kwasy omega 3, magnez, witaminy B6, C i D, które korzystnie wpływają na umiejętność radzenia sobie ze stresem i poprawiają nastrój. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku osób opierających swoje menu na wysoko przetworzonej żywności dostępnej w sklepach spożywczych: słodycze, białe pieczywo, słodkie napoje, kiepskiej jakości wędliny warto konsekwentnie eliminować z diety na korzyść mniej przetworzonych odpowiedników.

fakt
Nadwaga i otyłość mogą być spowodowane stosowaniem leków
Niektóre farmaceutyki mogą powodować przyrost masy ciała. Dotyczy to zwłaszcza glikokortykoidów, środków przeciwdepresyjnych i hipotensyjnych (na nadciśnienie) oraz insuliny. Mechanizm działania poszczególnych leków w tym aspekcie jest zróżnicowany, niektóre zwiększają łaknienie, inne upośledzają wrażliwość insulinową, a jeszcze inne powodują zwiększenie retencji płynów w ustroju, skutek jest jednak taki, że masa ciała się zwiększa. Jeśli bierzesz leki i zauważasz niepożądane efekty „na wadze”, porozmawiaj o tym lekarzem bądź zgłoś się do dietetyka.

mit
Po „czterdziestce” nie da się schudnąć
Owszem, wraz z upływem czasu nasz metabolizm spowalnia, zmniejsza się też nasza chęć do podejmowania wysiłku. Jednak zarówno w wieku piętnastu, dwudziestu jak i czterdziestu czy pięćdziesięciu lat mamy możliwość pracy nad sylwetką. Konieczna jest oczywiście zmiana nawyków żywieniowych i wprowadzenie odpowiednio ukierunkowanej, regularnej aktywności fizycznej.

mit
Regularna aktywność fizyczna osłabia funkcje umysłowe
Choć panuje gdzieniegdzie takie przekonanie, że prowadzenie regularnych treningów przynajmniej nie sprzyja rozwojowi intelektu, to okazuje się, ze jest wręcz odwrotnie. Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na zdolności poznawcze, zapamiętywanie, kojarzenie i przetwarzanie danych, a dodatkowo pomaga rozładować napięcie psychiczne. Istnieją nawet badania, które potwierdzają, że regularne treningi mogą sprzyjać neurogenezie – czyli powstawaniu nowych komórek układu nerwowego.

mit
Żeby schudnąć wystarczy po prostu więcej się ruszać!
Choć regularna aktywność ruchowa jest pomocna, gdy chcemy pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, to sam wysiłek fizyczny może nie wystarczyć by zaobserwować jakiekolwiek zmiany w masie i składzie ciała. Spowodowane jest to tym, że nasz organizm wykazuje skłonność do pokrywania zwiększonego wydatkowania energii poprzez wzrost spożycia pokarmu wymuszany na nas nasilonym uczuciem głodu, a żeby go oszukać – potrzebne są odpowiednie ukierunkowane zabiegi żywieniowe.

mit
W końcówkach bananów są niebezpieczne pasożyty, dlatego nie należy ich spożywać.
Chociaż geneza tego niesłusznego przekonania nie jest do końca znana, to nie ulega wątpliwości, że lamblie, które rzekomo mają czaić się na nas w końcówkach bananów tak naprawdę nie miałyby się do nich jak dostać. Cykl rozwojowy tych pasożytów ewidentnie wyklucza możliwość zagnieżdżenia się w końcówkach bananów, prędzej można je natomiast znaleźć na źle umytych liściach sałaty czy na truskawkach.

fakt
Muzyka wpływa na apetyt
Osoby mające problem z niepohamowanym apetytem powinny w trakcie posiłków słuchać spokojnej muzyki klasycznej lub lekkiego jazzu. Jak pokazują badania, taka praktyka sprawia, że posiłki spożywane są wolniej, co pomaga zapanować nad łaknieniem. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku dynamicznej muzyki rozrywkowej, która sprawia, że jemy szybciej i… więcej.

fakt
Regularna konsumpcja kakao chroni przed próchnicą
Kakao jest źródłem związków fenolowych, które wykazują działanie przeciwpróchnicze. W Japonii w sklepach dostać można pastę do zębów zawierającą polifenole z ziaren kakaowca. Niestety większość popularnych wyrobów czekoladowych dostępnych na naszym rynku oprócz kakao zawiera także cukry, które stanowią pożywkę dla bakterii wywołujących próchnicę, stąd też regularna ich konsumpcja nie sprzyja zdrowiu zębów. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku wytrawnych produktów takich jak gorzka czekolada (90% zawartości kakao) czy kakao naturalne – te artykuły z pewnością warto włączyć do diety.

fakt
Nieodpowiednia dieta zwiększa ryzyko przetrenowania
Chociaż wielu osobom wydaje się, że przetrenowanie wynika jedynie z prowadzenia bardzo intensywnych treningów, to w rzeczywistości bardzo istotny wpływ na możliwość wystąpienia tego zjawiska ma sposób odżywiania. Niedostateczna podaż energii, zbyt niskie spożycie białka, witamin i składników mineralnych takich jak potas upośledza przebieg procesów regeneracyjnych i zwiększa ryzyko przetrenowania.

mit
Nie da się schudnąć nie licząc kalorii.
Chociaż kwestia bilansu energetycznego ma kluczowe znaczenie dla zmian masy ciała, to nie ma konieczności koncentrowania się na matematyce, by uzyskać pożądany spadek na wadze. Alternatywą okazuje się być odpowiednie podejście do kwestii jakości spożywanych pokarmów i taka modyfikacja jadłospisu by opierał się on jedynie na nisko przetworzonej żywności,charakteryzującej się wysoką gęstością odżywczą.

mit
Grzyby są bezwartościowym składnikiem diety.
Przyjęło się uważać, że grzyby nie reprezentują sobą żadnej wartości odżywczej, tymczasem nie do końca jest to prawda. Grzyby, choć są niskokaloryczne, zawierają pewne ilości witamin, składników mineralnych, związków o działaniu antybakteryjnym, przeciwwirusowym, antyoksydacyjnym oraz immunomodulującym, tak więc ich obecność w diecie jest pożądana nie tylko ze względu na walory smakowe.

fakt
Cukier jest substancją uzależniającą.
Dostępna literatura bazująca na wynikach eksperymentów naukowych wskazuje, że cukier aktywuje w mózgu te same ścieżki metaboliczne, co popularne środki uzależniające zaliczane do narkotyków. U osób od cukru „uzależnionych” oddziałuje on na tzw. układ nagrody, na tej samej zasadzie jak działa kokaina czy amfetamina u zaawansowanych narkomanów. Warto więc pracować nad sobą i unikać produktów zawierających cukry rafinowane.

fakt
Kto szybko je – ten szybciej tyje.
Osoby spożywające posiłki w pośpiechu zazwyczaj charakteryzują się wyższym BMI i wyższym poziomem tkanki tłuszczowej. Wynika to z tego, że pośpiech przy jedzeniu sprzyja nadmiernej konsumpcji pokarmu, organizm bowiem nie nadąża z przekazywaniem i odbieraniem sygnałów dotyczących uczucia sytości, stąd też często uczucie przejedzenia pojawia się dopiero kilka – kilkanaście minut po zakończeniu konsumpcji. Warto więc „zwolnić”.

mit
Napoje gazowane „tuczą”.
Chociaż regularne spożywanie niektórych napojów gazowanych faktycznie może niekorzystnie wpływać na sylwetkę, to winne są nie tyle bąbelki, co składniki takie jak cukier stołowy, glukoza czy syrop glukozowo-fruktozowy. Dwutlenek węgla zawartych w tych napojach w żaden sposób nie wpływa negatywnie na masę ciała, a gazowana woda mineralna może być elementem zdrowej, zbilansowanej diety odchudzającej.

fakt
Leki powinno popijać się tylko wodą.
Nawet zwykłe tabletki przeciwbólowe i inne farmaceutyki sprzedawane bez recepty należy popijać jedynie wodą. Substancje zawarte w herbacie, kawie, kakao, sokach owocowych, coli czy mleku mogą wpływać na wchłanianie, wydalanie i metabolizm leków w ustroju. W efekcie dany środek może albo nie zadziałać albo też zwiększyć się może ryzyko działań niepożądanych.

mit
Posiłek potreningowy musi być pozbawiony tłuszczu.
Chociaż opijanie się oliwą po treningu nie jest najszczęśliwszym sposobem na przyspieszenie regeneracji powysiłkowej, to przekonanie, zgodnie z którym posiłek zjadany po aktywności fizycznej musi być pozbawiony tłuszczu nie ma uzasadnienia. Chociaż wiele mówi się o tym, że tłuszcz zaburza opróżnianie żołądka i spowalnia transport składników odżywczych do komórek mięśniowych, to w praktyce sama obecność tego składnika w posiłku w żaden sposób nie wpływa negatywnie na proces potrenigowej odnowy. Co więcej, niektóre dane wskazują, że dodatek tłuszczu do posiłku spożywanego po wysiłku może wręcz działać korzystnie, a przynajmniej wskazują na to badania, w których porównano wpływ odtłuszczonego i pełnotłustego mleka.

mit
Obfite śniadanie zapewnia energię na cały dzień i przyspiesza metabolizm.
Chociaż śniadanie jest ważnym posiłkiem w ciągu dnia, przekonanie zgodnie z którym powinno być ono obfite i oparte na zawierających znaczne ilości cukrów pokarmach nie ma uzasadnienia. Podobnie mitem jest, że w trakcie kuracji odchudzających nie należy odejmować kalorii z pierwszego posiłku w ciągu dnia. Zbyt kaloryczne śniadanie, podobnie jak zbyt kaloryczne: obiad czy kolacja, może odbić się szybko na naszej sylwetce.

fakt
Ghee czyli masło klarowane lepiej nadaje się do smażenia niż masło świeże.
Proces klarowania masła pozwala usunąć z niego wodę oraz pozostałości laktozy i białek, dzięki czemu tłuszcz ten staje się odporny na działanie wysokiej temperatury i znakomicie nadaje się do smażenia, zwłaszcza jeśli jest to proces długotrwały. Masło klarowane można kupić w sklepie spożywczym bądź też zrobić samemu.

fakt
Diety bezmięsne mogą być deficytowe w witaminę B12.
Badania naukowe wskazują, że wegetarianie, a zwłaszcza weganie narażeni są na niedobory witaminy B12 występującej w pokarmach pochodzenia zwierzęcego, a zwłaszcza w mięsie. Skutki wynikające z tego faktu zazwyczaj nie są odczuwalne od razu, nieraz pojawiają się wręcz po latach, stąd też nie zawsze kojarzone są z bezpośrednią przyczyną. Wegetarianie, a zwłaszcza weganie powinni rozważyć suplementację witaminą B12

fakt
Piwo, podobnie jak wino jest źródłem prozdrowotnych substancji z grupy polifenoli.
Chociaż piwo, w przeciwieństwie do postrzeganego jako trunek wykwintny czerwonego wina, wydaje się być napojem banalnym, to tak naprawdę nie ustępuje mu aż tak bardzo prozdrowotnym potencjałem. Okazuje się, że zarówno wino jak i piwo są źródłem korzystnie wpływających na funkcjonowanie naszego organizmu polifenoli, wykazujących działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Fakt ten został potwierdzony w badaniach. Warto jednak pamiętać, że prozdrowotne walory piwa łatwo mogą zostać zniwelowane przez niekorzystny wpływ etanolu, o ile przesadzimy z dawką…

mit
Białko roślinne jest bezwartościowe.
W obiegowym ujęciu przyjęło się uważać, że białka roślinne ze względu na niską zawartość niektórych niezbędnych aminokwasów są na tyle niskowartościowe, że wręcz nie warto ich wliczać do dziennej puli spożytych protein. Jest to rozumowanie wysoce niewłaściwe. Owszem białka roślinne są gorsze jakościowo niż białka z jaj, mięsa, ryb czy mleka, ale raz, że można je zestawiać w taki sposób, by razem tworzyły proteiny o wysokiej wartości biologicznej, a dwa nierzadko podnoszą jeszcze wartość białek pochodzenia zwierzęcego.

mit
Mleko pasteryzowane jest bezwartościowe.
Chociaż w ostatnich czasach pojawia się wiele rozmaitych artykułów o rzekomo niskiej wartości zdrowotnej i odżywczej mleka utrwalanego termicznie, czy wręcz o jego szkodliwości, to zdecydowana większość owych teorii nie ma potwierdzenia w faktach. Pasteryzacja zapewnia czystość mikrobiologiczną mleka i chroni nas przed atakiem chorobotwórczych drobnoustrojów. Poza tym nie jest prawdą, że mleko poddane temu procesowi nie zawiera witamin i składników mineralnych, a białka mleczne ulegają destrukcji.

fakt
Umiejętność radzenia sobie z emocjami związana jest z apetytem na słodkie.
Często osoby borykające się z nagłymi napadami ochoty na słodycze potrzebują nie tylko pomocy dietetyka, ale również psychologa. Okazuje się, że za ten stan odpowiadają głównie emocje, a umiejętność radzenia sobie z nimi koreluje z umiejętnością kontroli apetytu. Kluczowe znaczenie ma tutaj zdolność do niwelowania negatywnych skutków stresu, poprzez odpowiednie treningi i zastosowanie technik relaksacyjnych.

fakt
Palenie papierosów obniża płodność kobiet i mężczyzn.
Nieważne czy jesteś mężczyzną czy kobietą, palenie wybitnie nie sprzyja Twoim staraniom o potomka. Co więcej to, że palisz dziś może odbić się na Twojej płodności w przyszłości. Substancje zawarte w dymie nikotynowym sprawiają, iż część komórek jajowych umiera, co jest stratą bezpowrotną, każda kobieta rodzi się z określoną ich ilością. W przypadku panów palenie powoduje uszkodzenia komórek rozrodczych oraz zmniejsza potencje.

fakt
Spożywanie posiłków poza domem sprzyja nadwadze i otyłości.
Im częściej jadasz w restauracji, bufecie, pracowniczej stołówce czy barze szybkiej obsługi tym masz większe szanse zwiększyć rozmiar pasa. Dania serwowane w placówkach gastronomicznych zazwyczaj są mniej wartościowe niż dania domowe i jednocześnie bardziej kaloryczne. Alternatywą jest przygotowywanie posiłków w domu i zabieranie ze sobą do pracy, szkoły czy w podróż.

mit
Herbatki z senesem to znakomity sposób na zrzucenie nadwagi.
Mit. Niestety w tę bzdurę wierzy wiele kobiet zapijając się naparami ziołowymi o działaniu przeczyszczającym. Niestety takie praktyki doprowadzają często do odwodnienia, niedoborów ważnych skalników pokarmowych, obniżenia ilości dobrotliwych bakterii w jelitach i trwałych nieraz zaburzeń funkcjonowania przewodu pokarmowego. Co ważne – sam efekt „odchudzający” jest jedynie chwilowy.

fakt
Niewielkie ilości alkoholu mogą korzystnie wpływać na poziom testosteronu.
Jest to fakt, a przynajmniej tak sugeruje badanie naukowe w którym okazało się, że mężczyźni pijący niewielkie ilości alkoholu (dawka jaka zawarta jest w jednym małym piwie), mają istotnie wyższy poziom testosteronu niż abstynenci. Co istotne – już nieznaczne zwiększenie ilości wypijanego alkoholu ponad powyżej przedstawione minimum doprowadza do efektów odwrotnych.

fakt
Ryby morskie odchudzają.
Jest to fakt. Ryby morskie są źródłem kwasów tłuszczowych omega 3, które nie tylko korzystnie wpływają na serce i układ nerwowy ale także usprawniają przebieg procesów energetycznych ułatwiając spalanie tłuszczy zapasowych. Ryba powinna pojawić się w Twojej diecie przynajmniej razy w tygodniu.

fakt
Prozdrowotny potencjał warzyw uzależniony jest od rodzaju dressingu.
Ta dziwna na pierwszy rzut oka zależność jest w 100% prawdziwa i potwierdzona w badaniach naukowych. Niektóre bioaktywne składniki zawarte w warzywach nie zostaną przyswojone jeżeli nie będzie towarzyszył im dodatek tłuszczu. Dotyczy to przede wszystkim likopenu, alfa i beta karotenu oraz innych karotenoidów, są to bowiem związki rozpuszczalne w tłuszczach. Tak więc sosy z dodatkiem np. oliwy z oliwek zwiększają wartości odżywczą i prozdrowotną warzyw.

fakt
Techniki relaksacyjne pomagają pozbyć się nadmiaru kilogramów.
Fakt. Stres w sposób istotny zmniejszać może efektywność zbiegów odchudzających, a wszelkie skuteczne próby radzenia sobie z nim – wspierają proces redukcji tkanki tłuszczowej. Tak więc jeśli się odchudzasz, a Twoja praca zawodowa wiąże się z silnym stresem zadbaj o miły sposób spędzania wolnego czasu: joga, basen, sauna, a nawet wypad ze znajomymi za miasto, o ile zachowasz zdrowy rozsądek i umiar w jedzeniu i piciu – mogą tylko pomóc Ci schudnąć.

fakt
Wysiłek fizyczny jest skutecznym lekiem na bezsenność.
Regularna aktywność fizyczna korzystnie wpływa na układ nerwowy znosząc stres i napięcie, a także – ograniczając problem bezsenności, z którym ze względu na stresujący tryb życia boryka się spora część osób. Trening fizyczny optymalizuje produkcję melatoniny – ważnego „hormonu snu” sprzedawanego z resztą aptekach jako środek wspomagający zasypianie.

fakt
Bardzo niskokaloryczne diety spowalniają metabolizm.
Chociaż sporo się o tym mówi, to wiele osób odchudza się w taki sposób jakby nie zdawały sobie z tego sprawy – diety „głodowe” dostarczające mniej niż 1000kcal spowalniają metabolizm. Zjawisko to związane jest z jednej strony ze zmniejszeniem produkcji hormonów tarczycy, a z drugiej – z ograniczeniem tzw. efektu termicznego pożywienia (pokarm, zwłaszcza produkty białkowe przyspieszają bowiem metabolizm). Przez to w praktyce dochodzi do stagnacji w procesie redukcji tkanki tłuszczowej, a po zakończeniu diety pojawia się efekt jo-jo.

mit
Węglowodany zjadane wieczorem –„tuczą”.
Bardzo popularnym mitem jest stwierdzenie zgodnie z którym zjedzenie porcji węglowodanów przed snem powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej. To przekonanie jest nieuzasadnione. Ciekawostka: w sześciomiesięcznym badaniu porównano dwie diety o tej samej kaloryczności różnice się jedynie ulokowaniem węglowodanów w poszczególnych posiłkach. Okazało się, że grupa zjadająca węglowodany wieczorem straciła więcej tkanki tłuszczowej niż grupa, która miała je rozłożone równomiernie w ciągu dnia.

mit
Grillowanie jest niezdrowe.
Na temat grillowania panują rozmaite przekonanie, niektórzy twierdzą, że jest najlepszą formą obróbki termicznej – nawet bowiem tłuste pokarmy stają się „fit” gdy tłuszcz w nich zawarty się wytapia, inni natomiast straszą powstającymi z owego tłuszczu substancjami toksycznymi zatruwającymi nasz organizm. Prawda tymczasem leży pośrodku. Grillowanie może być zdrową formą obróbki termicznej o ile nie grillujemy bardzo tłustych pokarmów, a sam proces nie przebiega na otwartym ogniu i nie trwa zbyt długo. Innymi słowy łosoś upieczony 10 – 15min w folii jest jak najbardziej zdrowy, grillowana przez pół godziny na otwartym ogniu kiełbasa do najzdrowszych już niestety nie należy.

mit
Chleb razowy nie „tuczy”.
Jest to mit, z którym nieraz spotkać się można na rozmaitych forach dyskusyjnych. Niestety od chleba razowego również można przytyć, z tym że jest to trudniejsze niż w przypadku białego pieczywa. Chleb razowy bowiem zawiera błonnik których zmniejsza łaknienie i spowalnia przenikanie glukozy do krwiobiegu co powoduje słabszą odpowiedź ze strony hormonu zaangażowanego w magazynowanie tłuszczu zapasowego – insuliny.

fakt
Techniki relaksacyjne pomagają pozbyć się nadmiaru kilogramów.
Fakt. Stres w sposób istotny zmniejszać może efektywność zbiegów odchudzających, a wszelkie skuteczne próby radzenia sobie z nim – wspierają proces redukcji tkanki tłuszczowej. Tak więc jeśli się odchudzasz, a Twoja praca zawodowa wiąże się z silnym stresem zadbaj o miły sposób spędzania wolnego czasu: joga, basen, sauna, a nawet wypad ze znajomymi za miasto, o ile zachowasz zdrowy rozsądek i umiar w jedzeniu i piciu – mogą tylko pomóc Ci schudnąć.

fakt
Techniki relaksacyjne pomagają pozbyć się nadmiaru kilogramów.
Fakt. Stres w sposób istotny zmniejszać może efektywność zbiegów odchudzających, a wszelkie skuteczne próby radzenia sobie z nim – wspierają proces redukcji tkanki tłuszczowej. Tak więc jeśli się odchudzasz, a Twoja praca zawodowa wiąże się z silnym stresem zadbaj o miły sposób spędzania wolnego czasu: joga, basen, sauna, a nawet wypad ze znajomymi za miasto, o ile zachowasz zdrowy rozsądek i umiar w jedzeniu i piciu – mogą tylko pomóc Ci schudnąć.

mit
Odchudzająca dieta musi być niskotłuszczowa.
Przekonanie o tym że odchudzanie musi wiązać się z drastycznym graniczeniem spożycia tłuszczu powoli odchodzi do lamusa, niestety w niektórych kręgach wciąż cieszy się ono popularnością. Tymczasem znakomite efekty odchudzające mogą zapewnić również diety wysokotłuszczowe, niskowęglowodanowe, wysokobiałkowe etc… W czasie redukcji, nie należy skupiać się na eliminacji czy też ograniczaniu spożycia jednego składnika pokarmowego, a działać wielokierunkowo.

mit
Alkohol jest dobry na trawienie.
Wiele osób uważa, że kieliszek wódki czy lampka wina dobrze wpływa na trawienie pokarmów, tymczasem wpływ alkoholu na funkcje wydzielnicze żołądka jest warunkowy. Najlepiej sprawdzić się może tutaj piwo, najgorzej wysokooktanowe trunki takie jak wódka. Pamiętać należy, że pozytywny wpływ rejestrowany jest przede wszystkim przy niskich dawkach i stężeniach etanolu. Alkoholu wystrzegać się powinny bezwzględnie osoby z chorobą wrzodową żołądka.

fakt
Niektóre składniki żywnościowe mogą zwiększyć ryzyko ginekomastii.
Faktycznie, w niektórych produktach obecne są związki przypominające działaniem estrogeny i mogące zwiększyć ryzyko ginekomastii. Osoby podatne na występowanie tego schorzenia powinny unikać soi, zbyt dużych ilości nabiału, oraz uważać na plastikowe pojemniki do przechowywania żywności – absolutnie nie powinno się ich używać do podgrzewania jedzenia!

fakt
Aktywność fizyczna działa jak lek przeciwbólowy.
Faktycznie w niedawno opublikowanych badaniach okazało się, że wysiłek fizyczny zmniejsza odczuwalnie bólu zarówno przez osoby z istniejącymi już dolegliwościami, jak i w przypadku testów na ochotnikach zdrowych, poddawanych testom bólowym. Jest to dobra wiadomość dla wszystkich, którzy borykają się z bólem głowy, stawów czy mięśni. Warto jednak zachować umiar z intensywnością i tak dobrać rodzaj wysiłku by np. nie obciążać bolącej kończyny.

fakt
Odżywka białkowa to produkt nie tylko dla sportowców.
Choć koncentraty i izolaty białkowe docelowo adresowane są do osób aktywnych fizycznie, to w istocie rzeczy mogą stanowić również cenne uzupełnienie jadłospisu osób o przeciętnej aktywności, choćby w okresie odchudzania. Przy udziale preparatu proteinowego można przygotować zarówno pyszny deser jak i wartościowy posiłek.

fakt
Osoby, które jedzą szybko – szybciej tyją.
Pomimo iż na pierwszy rzut oka wydaje się to mało prawdopodobne, to taka zależność faktycznie istnieje i potwierdzają ją eksperymenty przeprowadzone z udziałem ludzi. Szybkie jedzenie powoduje, że informacja o najedzeniu odczytywana jest przez nasz mózg z opóźnieniem. W konsekwencji – jemy po prostu więcej. Warto celebrować posiłki starannie przeżuwając każdy kęs – ma to szczególne znaczenie w przypadku osób odchudzających się.

fakt
Tabletki przeciwbólowe mogą spowolnić przyrost mięśni.
Niestety taka zależność jest bardzo prawdopodobna. Choć badania naukowe nie potwierdzają jednoznacznie negatywnego wpływu leków przeciwzapalnych na przyrost masy mięśniowej, to w wielu eksperymentach zaobserwowano takie działanie. Na wszelki wypadek lepiej unikać stosowania tabletek przeciwbólowych na 3 – 4 godziny przed i bezpośrednio po wysiłku.

mit
Żeby schudnąć koniecznie należy wyeliminować pieczywo.
Jest to mit. Owszem usunięcie z diety produktów zbożowych otrzymanych z białej mąki jest jak najbardziej zabiegiem pożądanym, jednak pieczywo razowe, zwłaszcza żytnie, może stanowić cenny element diety odchudzającej. Pamiętać należy, że to nie tyle sama obecność chleba, co jego jakość determinuje jego wpływ na naszą sylwetkę.

fakt
Słodycze psują cerę.
Niestety – jest to fakt. Nafaszerowana cukrami wysokoprzetworzona przemysłowo żywność wybitnie sprzyja pryszczom i innym zmianom skórnym, a dodatkowo przyspiesza proces starzenia. Osoby lubujące się w słodyczach zazwyczaj mają brzydszą cerę. Analogicznie eliminacja czekoladek, ciastek, batoników i cukierków z diety już w ciągu kilkunastu dni zazwyczaj doprowadza do poprawy cery i zmniejszenia ilości wykwitów skórnych.

fakt
Ostre przyprawy przyspieszają spalanie tłuszczu.
Faktycznie przyprawy takie jak chilli, pieprz czarny czy imbir zawierają związki, które nasilać mogą wydatkowanie energii. Regularne stosowanie ostrych przypraw stymuluje organizm do spalania tłuszczu zapasowego, działanie związków w nich zawartych – takich jak kapsaicyna – jest na tyle silne, że znalazły one swoje miejsce w suplementach diety przyspieszających odchudzanie. Z ostrymi przyprawami nie należy jednak przesadzać, bo mogą prowadzić do podrażnienia błon śluzowych jamy ustnej i przełyku.

mit
Kawa jest niezdrowa, bo wypłukuje magnez z organizmu.
W ostatnich czasach picie kawy wraca do łask, wiele wyników badań potwierdza jej korzystny wpływ na zdrowie – o ile pita jest z umiarem. Faktycznie jednak kofeina zawarta w kawie może nasilać wydalanie magnezu z moczem, zależność tak jednak obserwowana jest jedynie przy piciu sporych ilości tego napoju (powyżej 3 – 4 filiżanek dziennie). Osoby pijące 1 – 2 kawy w ciągu dnia nie powinny się obawiać.

fakt
Opalanie przyczynia się do zwiększenia produkcji witaminy D.
To prawda – witamina D syntetyzowana jest w naszym organizmie dzięki działaniu promieni ultrafioletowych, dlatego warto korzystać ze słońca oczywiście zachowują umiar i zdrowy rozsądek. Witamina D jest ważna nie tylko dla zdrowych i mocnych kości i zębów, ale także dla właściwego funkcjonowania układu nerwowego, krwionośnego i hormonalnego. Odpowiednio wysoki poziom witaminy D sprzyja utrzymaniu szczupłej sylwetki.

mit
Wszystkie diety dają tylko chwilowe efekty…
Tak myślą osoby, które lubują się w sezonowych dietach z kolorowych gazet – ich stosowanie bowiem faktycznie daje jedynie chwilowy ubytek masy ciała. Dobrze ułożona i dopasowana do indywidualnych potrzeb dieta odchudzająca nie tylko przyczynia się do obniżenia masy ciała, ale także działa regulująco na metabolizm. Zbilansowana dieta odchudzająca może dać trwałe efekty, jeśli nie powrócimy do złych nawyków żywieniowych.

fakt
Opalanie przyczynia się do zwiększenia produkcji witaminy D.
To prawda – witamina D syntetyzowana jest w naszym organizmie dzięki działaniu promieni ultrafioletowych, dlatego warto korzystać ze słońca oczywiście zachowują umiar i zdrowy rozsądek. Witamina D jest ważna nie tylko dla zdrowych i mocnych kości i zębów, ale także dla właściwego funkcjonowania układu nerwowego, krwionośnego i hormonalnego. Odpowiednio wysoki poziom witaminy D sprzyja utrzymaniu szczupłej sylwetki.

mit
Kreatyna jest suplementem na masę i nie powinna być stosowana w okresie redukcji.
Jest to bzdura. Wiele osób z powodzeniem stosuje preparaty kreatynowe w okresie redukcji tkanki tłuszczowej. Kreatyna nie zaburza efektywności zabiegów odchudzających, pomaga natomiast zachować masę mięśniową siłę i wytrzymałość podczas prowadzenia intensywnych treningów i niskokalorycznej diety. Kreatyna co prawda sama w sobie nie odchudza – ale wspomagać może wyraźnie pracę nad rzeźbą mięśni.

mit
„Ja nigdy nie schudnę, mój przypadek jest beznadziejny”
Tak twierdzi znaczna część osób borykających się z nadmiarem tkanki tłuszczowej, tymczasem jest to przekonanie wyjątkowo złudne. Zdecydowana większość „beznadziejnych przypadków” po prostu beznadziejnie się odżywia, stosuje beznadziejne metody odchudzające i nie umie wyzbyć się beznadziejnego, depresyjnego sposobu myślenia. Jeśli uważasz, że nie radzisz sobie sama z kontrolą masy ciała – skonsultuj się ze specjalistą dietetykiem.

mit
Kreatyna uszkadza nerki.
W takim przekonaniu żyje wiele osób, jest to jednak przekonanie nieprawdziwe. Bezpieczeństwo stosowania kreatyny potwierdzają liczne badania naukowe i nie ma podstaw by sądzić, że stosowanie tej substancji w rozsądnych, zalecanych dawkach negatywnie wpływa na funkcjonowanie zdrowych nerek. Kreatyna jest substancją bezpieczną.

mit
Spalaczy tłuszczu nie można przyjmować z kreatyną.
Jest to twierdzenie nieprawdziwe. Choć na pierwszy rzut oka suplementy te działają przeciwstawnie, to w praktyce okazuje się że odpowiednio zaplanowana suplementacja pozwala bardzo wyraźnie poprawić estetykę sylwetki niezależnie od tego czy celem jest przyrost czystej masy mięśniowej czy redukcja tłuszczu.

mit
Kosmetyki zawierające naturalne składniki są lepsze niż „syntetyki”.
W takim przekonaniu chcą utwierdzić nas producenci kosmetyków, którzy coraz częściej w reklamach podkreślają, że ich produkt zawiera „naturalne komponenty”. Tymczasem to właśnie składniki naturalnego pochodzenia najczęściej uczulają. Poza tym owe „naturalne ekstrakty” to efekt zaawansowanego przetwarzania technologicznego surowców, który niewiele ma wspólnego ze swoim pierwowzorem. Tak naprawdę nie ma wielkiego znaczenia czy kosmetyk zawiera „naturalną moc natury” czy nie.

mit
Nie powinno się jeść więcej niż 2 jajka tygodniowo.
Ten archaiczny pogląd jest zupełnie nieuzasadniony. Co prawda jajka są źródłem cholesterolu, jednak nie oznacza to, że ich spożycie powinniśmy tak drastycznie limitować. Badania naukowe wykazały, że spożywanie nawet trzech jaj dziennie nie stanowi zagrożenia zdrowotnego dla człowieka. Biorąc pod uwagę to jak cennych składników pokarmowych jajka są źródłem warto włączyć je na stałe do diety.

mit
Chcesz przyspieszyć metabolizm – jedz częściej.
Niestety, choć to hasło brzmi dość wiarygodnie to w praktyce okazuje się, że czy jemy 8 czy 4 posiłki w ciągu dnia nie ma istotnego znaczenia dla tempa przebiegu przemian metabolicznych. Nie oznacza to, że nie należy przykładać żadnej wagi do ilości posiłków czy ich regularności, jednak nie warto zbyt mocno trzymać się sześcio-posiłkowego schematu. Pięć, cztery czy nawet trzy posiłki w ciągu dnia mogą stanowić ilość optymalną.

mit
Jedzenie na noc sprzyja tyciu.
Choć to przekonanie jest niezwykle powszechne, to nie do końca odpowiada ono rzeczywistości. Sam fakt spożywania pokarmu w godzinach wieczornych nie jest bowiem czymś złym, niewłaściwy natomiast może być dobór pokarmów. Innymi słowy, zjedzenie pizzy przed snem czy wciągnięcie litra lodów – sprzyja tyciu, kolacja w postaci ryby z warzywami czy lekkiej sałatki już niekoniecznie.

mit
Węglowodany tuczą.
Coraz częściej można spotkać się z przekonaniem, zgodnie z którym spożycie węglowodanów należy za wszelką cenę ograniczać, ponieważ wywołuje niepożądany przyrost masy ciała. Tymczasem takie postrzeganie jest niewłaściwe. Owszem nadmiar cukrów, zwłaszcza prostych, bardzo łatwo odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej, jednak sam fakt spożywania pokarmów węglowodanowych (zwłaszcza owoców, warzyw czy niektórych produktów zbożowych), nie przyczynia się do nadwagi czy otyłości.

fakt
Mięso wołowe jest źródłem kreatyny.
Kreatyna jest stosowania w suplementacji sportowej ze względu na swój anaboliczny i ergogeniczny potencjał. Nie wszyscy jednak wiedzą, że substancja ta naturalnie występuje w produktach spożywczych, a znakomitym jej źródłem jest – wołowina. Tak więc dość często występujące wśród sportowców przekonanie, zgodnie z którym mięso wołowe jest lepsze niż drób czy wieprzowina ma pewne uzasadnienie.

fakt
Nadmiar tkanki tłuszczowej obniża poziom testosteronu.
Niestety, ale to prawda. Wraz ze wzrostem obwodu pasa spada poziom najważniejszego męskiego hormonu płciowego, co skutkuje spadkiem libido, osłabieniem psychicznym i – sprzyja dalszemu gromadzeniu tłuszczu w ustroju. Tak więc oto kolejny powód dla mężczyzn by być zawsze „fit”.

mit
Mleko blokuje wchłanianie kreatyny.
Ten mit ma niezrozumiałą dla mnie genezę. Wiele osób jednak święcie jest przekonanych o tym , że popicie porcji kreatyny szklanką mleka zniweczy jej działanie. Mało tego, niektórzy na tyle obawiają się owej zależności, że biorąc rano kreatynę rezygnują z porcji owsianki na mleku i jedzą – kanapki. Tymczasem kreatynę można nawet popijać w mlekiem, a jej działanie i tak będzie odczuwalne.

mit
Bez węglowodanów nie spalisz tłuszczu.
Spotkać się można z przekonaniem, zgodnie z którym do efektywnego spalania kwasów tłuszczowych potrzebne są cukry („tłuszcz spala się w ogniu węglowodanów”), a niedostateczna ich podaż powoduje „nieprawidłowe spalanie kwasów tłuszczowych”. W praktyce owo „nieprawidłowe”” spalanie polega na tym, że powstają ciała ketonowe. Ich powstawanie w ustroju nie jest żadną patologią, a diety powodujące nasiloną ich produkcję nazywa się dietami ketogennymi, które skądinąd znakomicie sprawdzają się jako diety odchudzające.

mit
Dieta niskowęglowodanowa jest najlepszym sposobem na pozbycie się tkanki tłuszczowej.
Choć eliminacja z diety wysokoprzetworzonych źródeł węglowodanów takich jak słodycze, wyroby cukiernicze, słodkie napoje, a także produkty z białej mąki może okazać się znakomitym sposobem na zmniejszenie poziomu tkanki tłuszczowej, to wcale nie jest powiedziane, że całkowitą ilość węglowodanów należy drastycznie obniżyć. Efekt odchudzający można uzyskać również w przypadku diet z przewagą węglowodanów – pod warunkiem zapewnienia odpowiedniej ich jakości.

fakt
Picie kawy chronić może przed cukrzycą.
Ta niezwykle ciekawa i zaskakująca zależność doczekała się potwierdzenia w badaniach naukowych. Namiętni kawosze rzadziej zapadają na cukrzycę, a to dzięki zawartych w kawie polifenolom – silnym przeciwutleniaczom podobnych do tych obecnych w liściach zielonej herbaty.

mit
Bez dobrze zbilansowanej diety nie warto brać suplementów i odżywek.
Suplementy i odżywki są właśnie po to, by pomóc zbilansować jadłospis i uzupełnić go w brakujące elementy. Oczywiście warto zwracać uwagę na to, co się je i ile się tego je, jednak przekonanie, zgodnie z którym wszystko musi być w diecie zapięte na ostatni guzik by można było włączyć odżywkę białkową czy kreatynę jest nieuzasadnione.

mit
Bez suplementów nie da się schudnąć.
Suplementy nie są niezbędne do tego, by pozbyć się nadmiaru kilogramów, choć warto pamiętać, że odpowiednio dobrane są w stanie wyraźnie przyspieszyć osiągnięcie wymarzonego efektu. Stosowanie suplementów diety nie jest koniecznością, ale pewną wygodą i uzupełnieniem innych zabiegów odchudzających.

fakt
Odżywka białkowa to produkt nie tylko dla sportowców.
Choć koncentraty i izolaty białkowe docelowo adresowane są do osób aktywnych fizycznie, to w istocie rzeczy mogą stanowić również cenne uzupełnienie jadłospisu osób o przeciętnej aktywności, choćby w okresie odchudzania. Przy udziale preparatu proteinowego można przygotować zarówno pyszny deser jak i wartościowy posiłek.

fakt
Jedno jabłko dziennie uchronić może Cię przed lekarzem.
Tego kontrowersyjnego na pierwszy rzut oka stwierdzenia nie powinniśmy traktować dosłownie, jest to rodzaj przenośni podnoszącej kwestię roli owoców we współczesnej diecie. Choć hasło to wydaje się banalne i naciągane, to doczekało się opracowań naukowych, które jasno wykazują, że dieta pozbawiona owoców zwiększa szansę zachorowania na wiele, mniej lub bardziej poważnych dolegliwości.

mit
Jogurty owocowe mają dużo białka.
Jogurty owocowe mają dużo cukru, takiego jak ten w cukierniczce. Dobrym źródłem białka jest mięso, ryby, jaja i twarogi. Jogurty są cennym składnikiem diety, ale jedynie te naturalne, bez dodatków cukru i innych wypełniaczy.

mit
Szklanka soku owocowego może zastąpić porcję owoców i warzyw
Choć informacja ta usilnie lansowana jest w mediach, to zdać sobie należy sprawę, że soki owocowe są głównie źródłem cukru, a w mniejszym stopniu witamin, składników mineralnych i błonnika. Przekonanie, zgodnie z którym jabłko można zastąpić sokiem jabłkowym czy brzoskwinię – brzoskwiniowym jest nieprawdziwe.

mit
Pigułki antykoncepcyjne zwiększają masę ciała.
Zgodnie z wynikami najnowszych badań zależność takowa nie istnieje. Pigułki nowej generacji zawierają niewielkie ilości hormonów, które nie powinny wpłynąć ani na metabolizm ani na apetyt, ani na gromadzenie płynów w ustroju. Jest jednak warunek: środek musi być dobrze „zestrojony” z Twoim indywidualnym profilem hormonalnym.

fakt
Przyprawy takie jak pieprz i chilli wspomagają odchudzanie.
Aktywne związki zawarte w tych przyprawach (piperyna i kapsaicyna) wykazują potencjał termogenny, zwiększając produkcję ciepła i stymulując tym samym spalanie substratów energetycznych, takich jak wolne kwasy tłuszczowe. Osoby odchudzające się powinny pomyśleć o uwzględnieniu w diecie pikantnych dań, przygotowywanych z dodatkiem wymienionych tutaj przypraw.

mit
Nic nie nawadnia organizmu tak dobrze jak woda
Choć często powielany na forach sportowych. W przypadku osób o niskiej lub przeciętnej aktywności zwykła woda jest rozwiązaniem wystarczającym, jeśli chodzi o uzupełnianie płynów. Jednak w przypadku sportowców trenujących intensywnie, zwłaszcza w wysokich temperaturach, konieczne jest stosowanie napojów wzbogaconych w dodatkową porcję elektrolitów oraz korzystnie – w glukozę. Warto o tym pamiętać.

mit
Po wysiłku trzeba zjeść coś słodkiego.
Po aktywności fizycznej warto dostarczyć energii w postaci węglowodanów uzupełnionych o porcję białka, nie ma jednak konieczności spożywania słodyczy, żeli energetycznych czy nawet owoców. Odnowa powysiłkowa powinna być rozpatrywana indywidualnie, zależnie od celu i rodzaju aktywności. Osoby odchudzające się nie powinny objadać się słodkim po skończeniu treningu, zwłaszcza jeśli polegał on na kilkunastominutowym truchcie czy przejażdżce na rowerze…

mit
Trzydniowa głodówka błyskawicznie odchudza.
Co prawda gwałtowne zmniejszenie ilości spożywanego pokarmu powoduje spadek masy ciała, ale wynika on głownie ze strat tkanki mięśniowej, glikogenu i ubytku zmagazynowanej w ustroju wody, poza tym zazwyczaj po zakończeniu takiego eksperymentu pojawia się wilczy apetyt, nad którym trudno zapanować. Efekt? Dodatkowe kilogramy i wielkie rozczarowanie.

mit
Błonnik oczyszcza organizm z toksyn
Błonnik nie jest w stanie usunąć toksyn zmagazynowanych w naszym ustroju, co najwyżej może pomóc pozbyć się „balastu” zalegającego w jelitach m.in. poprzez przyspieszenie spowolnionej perystaltyki – nie ma to jednak nic wspólnego z tzw. detoksykacją. Błonnik jest ważnym elementem diety, warto jednak znać jego prawdziwą rolę.

fakt
Błonnik odchudza
Choć właściwsze byłoby stwierdzenie: odpowiednio wysokie spożycie włókna pokarmowego (tzw. błonnika) wspomaga odchudzanie. Wynika to po pierwsze z faktu, iż błonnik przedłuża uczucie sytości po posiłku oraz spowalnia wzrost poziomu glukozy we krwi. W diecie odchudzającej powinno się znaleźć miejsce dla źródeł tego składnika, jakim są warzywa, owoce, orzechy, produkty zbożowe, w tym otręby. Warto jednak pamiętać, że nadmiar tego składnika również nie jest pożądany.

fakt
Kawa zawiera antyoksydanty i nie ustępuje pod tym względem zielonej herbacie.
Wiele osób kawę postrzega jedynie jako używkę, która pomaga walczyć z objawami zmęczenia, a zieloną herbatę traktuje jako zdrowszą dla niej alternatywę. Tymczasem zarówno herbata jak i kawa są źródłem cennych dla zdrowia polifenoli.

fakt
Zbyt wysokie spożycie wody może prowadzić do niekorzystnych skutków zdrowotnych.
W dzisiejszych czasach mamy wręcz „kult picia wody”. Panuje pogląd, zgodnie z którym nie należy doprowadzać do uczucia pragnienia, co skłania wiele osób do przyjmowania zbyt dużych ilości płynów. Skrajną konsekwencją takich praktyk jest hiponatremia – która zdarza się np. u maratończyków.

mit
Smalec zawiera tylko nasycone kwasy tłuszczowe.
Faktycznie wiele osób postrzega smalec jako tylko źródło tłuszczy nasyconych, tymczasem zawiera więcej tłuszczy jedno- i wielonienasyconych – ot, taka ciekawostka.
fakt
Kawa zawiera antyoksydanty i nie ustępuje pod tym względem zielonej herbacie.
Wiele osób kawę postrzega jedynie jako używkę, która pomaga walczyć z objawami zmęczenia, a zieloną herbatę traktuje jako zdrowszą dla niej alternatywę. Tymczasem zarówno herbata jak i kawa są źródłem cennych dla zdrowia polifenoli.

fakt
Gotowanie poprawia strawność białka.
Powinni o tym pamiętać amatorzy surowych jaj, bo to prawda. Choć wiele się mówi o tym, że obróbka termiczna powoduje straty składników odżywczych takich jak niektóre witaminy, to w wypadku białka w zazwyczaj działanie wysokiej temperatury (oby jednak nie zbyt wysokiej) – jest korzystne.

fakt
Ziemniaki są znakomitym źródłem węglowodanów.
Wiele osób o tym zapomina, ale faktycznie ziemniaki stanowią dobre źródło skrobi, a z żywieniowego punktu widzenia nie są wcale gorsze niż ryż i makaron. Co istotne, ziemniaki jako jeden z niewielu pokarmów skrobiowych działają alkalicznie (odkwaszająco) na nasz organizm.

mit
Tłuszcze roślinne są zdrowe, a zwierzęce – niezdrowe.
To uproszczenie nie odpowiada rzeczywistości. Zarówno w pokarmach roślinnego jak i zwierzęcego pochodzenia są mniej i bardziej pożądane dla nas kwasy tłuszczowe.

mit
Napoje typu cola, jeśli pozbawione są cukru – mogą być pite bez ograniczeń nawet na dietach redukcyjnych.
Faktycznie, choć bezcukrowa cola nie tuczy i stanowi w większości wypadków lepszą alternatywę niż jej słodzony sacharozą odpowiednik, to i tak jest źródłem sporych dawek kwasu ortofosforowego, który zaburza równowagę kwasowo-zasadową ustroju, co jest wysoce niepożądane.

mit
Ograniczenie spożycia tłuszczu jest najlepszym sposobem by schudnąć.
Taki pogląd niestety ciągle jest bardzo popularny. Tymczasem w praktyce odchudzanie nie powinno polegać jedynie na ograniczaniu eliminacji źródeł tłuszczu z pożywienia. Zapewnienie odpowiedniej podaży tłuszczu jest niezbędne dla zachowania zdrowia i… estetycznej sylwetki.

mit
Mleko ma dużo białka.
Wiele osób uważa, że mleko zawiera dużo białka, tymczasem jego zawartość wynosi niewiele ponad 3%, co w szklance daje około 7 gram. Zakładając że dzienne spożycie białka powinno wynosić około 2 gram na kg masy ciała, 80-cio kilogramowy osobnik musiałby spożyć w ciągu dnia ponad pięć litrów mleka by zaspokoić zapotrzebowanie. Mleko zawiera dobrej jakości białko, jednak absolutnie nie powinno stanowić głównego jego źródła w diecie.

fakt
Magnez działa przeciwdepresyjnie.
Osoby nie zaspakajające swojego dziennego zapotrzebowania na magnez mają większą skłonność do depresji. Co więcej, osoby z depresją po suplementacji magnezem często notują poprawę. Jest to ważna informacja dla wszystkich borykających się z zimową zniżką nastroju.

mit
Nie mogę schudnąć przez genetykę.
Wiele osób problemy z nadmiarem tkanki tłuszczowej tłumaczy genetyką. Choć faktycznie geny mogą mieć spory wpływ na nasz predyspozycje do tycia, to jednak obranie właściwych metod (dieta i trening) pozwala przeskoczyć wrodzone uwarunkowania i osiągnąć wymarzoną sylwetkę.

fakt
Nadmiar antyoksydantów w pigułkach jest szkodliwy.
Niestety wiele osób wychodząc z założenia, że w wypadku substancji uznawanych za prozdrowotne im więcej się ich dostarczy – tym lepiej, spożywa bardzo wysokie dawki przeciwutleniaczy w pigułkach. Tymczasem taki zabieg jest zupełnie nieuzasadniony, a w niektórych wypadkach może okazać się szkodliwy.

mit
Nabiał tuczy
Mit. Co prawda niektóre przetwory mleczne są wysokokaloryczne (jak np. sery pleśniowe) i mogą przyczyniać się do przyrostu masy ciała, jednak przekonanie, zgodnie z którym nabiał sam w sobie jest tuczący – jest błędne. Wiele wskazuje na to, że produkty takie jak jogurt naturalny, kefir, a także mleko czy chudy twaróg wręcz sprzyjają odchudzaniu.

fakt
Jabłko ze skórką jest zdecydowanie bardziej wartościowe niż obrane.
Niestety obierając jabłko pozbywamy się sporych ilości przeciwutleniaczy (bioaktywnych związków z grupy polifenoli neutralizujących wolne rodniki) oraz błonnika. Jabłka z całą pewnością lepiej jest jeść ze skórką.

fakt
Pokarmy zasobne w błonnik mogą być przyczyną wzdęć.
Niestety błonnik, choć uznawany za zdrowy, spożywany w nadmiarze również szkodzi. Wysoki udział w diecie pokarmów będących jego źródłem sprzyja występowaniu rozmaitych problemów trawiennych.

mit
Dzisiejsza żywność nie zawiera witamin i składników mineralnych.
Oczywiście jest to bajka. Gdyby marchewka nie zawierała beta karotenu (prowitamina A) – byłaby biała, gdyby sałata czy pietruszka nie zawierały magnezu – nie byłyby zielone. Zawartość niektórych witamin i makro- czy mikroelementów w żywności stwierdzić można gołym okiem. Warzywa i owoce uprawiane na skalę przemysłową często są mniej zasobne w niektóre składniki odżywcze, ale nie jest prawdą pogląd , zgodnie z którym w ogóle ich nie zawierają

mit
Żeby mieć siłę na treningu potrzeba zjeść coś słodkiego.
Wyznawcy idei, która głosi, iż „cukier krzepi” mogą mieć problem ze straceniem tkanki tłuszczowej. Jak się bowiem okazuje, spożywanie cukru przed wysiłkiem znacząco zmniejsza spalanie kwasów tłuszczowych. Owszem – cukier może w pewnych sytuacjach dodać energii, ale w przypadku treningów o przeciętnej aktywności jest totalnie zbędny przed wysiłkiem, a w okresie odchudzania – wręcz niepożądany.

fakt
„Klarowanie” masła sprawia, że doskonale nadaje się ono do smażenia.
Jest to dobra wiadomość dla entuzjastów tłuszczu mlecznego. Konwencjonalne masło nie nadaje się do smażenia ze względu na niską temperaturę dymienia, masło klarowne jednak (które można kupić w sklepach lub przygotować samemu) znakomicie nadaje się do obróbki termicznej.

mit
Słodziki tuczą.
Do tej pory nie udało się udowodnić, że bezkaloryczne substancje słodzące doprowadzają w jakiś sposób do przyrostu masy ciała, chociaż wiele osób rozgłasza takie plotki. Ze słodzikami nie powinno się przesadzać, ale w wypadku stosowania diet odchudzających bez wątpienia lepiej jest wypić napój z dodatkiem słodziku niż cukru.

mit
Aeroby na czczo spalają nie tłuszcz a mięśnie
Wiele osób błędnie uważa, że trening aerobowy wykonany bez wcześniejszego spożycia posiłku nie doprowadza do poprawy składu ciała, ponieważ w większym stopniu powoduje straty w tkance mięśniowej niż tłuszczowej. Nie jest to prawda.

fakt
Mleko jest dobrym źródłem wapnia.
Fakt. Choć jest wiele kontrowersji związanych z lansowaniem mleka jako odżywczego i bardzo zdrowego pokarmu, to jednak przyznać należy, że wbrew pojawiającym się nieraz w internecie informacjom o tym, że mleko „odwapnia” nasz organizm, tak naprawdę jego spożycie korzystnie wpływa na bilans wapniowy organizmu.

fakt
Wiórki kokosowe zawierają dużo błonnika.
Fakt. Wiórki kokosowe stanowią niedocenione źródło włókna pokarmowego (20g/100g produktu) i stanowią jego dobre źródło przede wszystkim dla osób stosujących diety niskowęglowodanowe i ograniczających spożycie produktów zbożowych.

fakt
Osoby bardzo aktywne fizycznie nie muszą ograniczać spożycia soli (sodu).
Prawda. Choć znaczna część społeczeństwa spożywa zbyt dużo chlorku sodu, czyli soli kuchennej, to zapotrzebowanie sportowców może być nawet wielokrotnie wyższe niż zapotrzebowanie osób o niewielkiej aktywności fizycznej.

mit
„Sztuczne” witaminy zawarte w suplementach nie są przyswajane przez nasz organizm.
Mit. Co prawda preparaty witaminowe nie zastąpią naturalnych źródeł tych składników pokarmowych w postaci konwencjonalnej żywności, ale nie jest prawdą, że witaminy w nich zawarte charakteryzują się zerową przyswajalnością. Zdecydowana większość przyswaja się bardzo dobrze.

mit
Spożywanie dużych ilości białka gwarantuje przyrost masy mięśniowej.
Mit. Niestety wierzy w niego wiele osób. Spożywanie dużych ilości protein nie musi przyczynić się do przyrostu masy mięśniowej przy braku odpowiedniej ilości węglowodanów i tłuszczy oraz składników regulatorowych takich jak witaminy czy minerały. Dla przyrostu masy mięśniowej oczywiście konieczny jest także przemyślany trening i odpowiednia regeneracja.

mit
Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia.
Mit. Śniadanie jest ważnym posiłkiem, ale nie ma podstaw by uznawać je za posiłek ważniejszy niż pozostałe. Należytą wagę należy więc przykładać do kompozycji wszystkich posiłków w ciągu dnia

mit
Najskuteczniejsza na odchudzanie jest dieta proteinowa.
Mit. Jest wiele sposobów na stracenie nadmiaru zbędnych kilogramów i poprawę estetyki sylwetki. Dieta zwana „proteinową” jest popularna i efektywna, ma jednak pewne wady, a w niektórych wypadkach może przyczyniać się do wystąpienia niedoborów ważnych składników pokarmowych i pogorszenia stanu zdrowia

mit
Dieta wegetariańska jest zdrowsza od diety mieszanej
Mit! Informacje takie często wygłaszane są przez entuzjastów bezmięsnego sposobu odżywiania, a tak naprawdę zdrowotność diety nie jest zdeterminowana obecnością lub brakiem obecności mięsa, a wieloma innymi czynnikami. Diety bezmięsne dodatkowo często wymagają uzupełnienia w witaminę B12 i żelazo.

mit
Zima to nie jest dobry sezon na spożywanie warzyw
Mit rozpowszechniany przez entuzjastów szparagów albo pomidorów, których zimą faktycznie jadać się nie da, bo albo są niedostępne albo – niejadalne. Tymczasem marchewka, buraki, niektóre odmiany kapusty, korzeń selera i pietruszki to cenne źródła witamin i składników mineralnych, po które warto sięgać w okresie zimowym.

fakt
Ryby morskie są zdrowsze niż ryby słodkowodne
Tak, jest to prawda. Ryby morskie górują nad słodkowodnymi przede wszystkim wysoką zawartością kwasów tłuszczowych omega 3. Odpowiednia podaż tych kwasów tłuszczowych jest bardzo ważna i jednocześnie trudna do uzyskania bez uwzględniania w diecie właśnie ryb zamieszkujących morza i oceany.

mit
Piwo jest dobre na „zakwasy”
Mit pochodzący jeszcze z czasów, kiedy uważano, że popularne „zakwasy” (czyli obolałość mięśniowa pojawiająca się dzień po treningu) spowodowane są nagromadzeniem kwasu mlekowego, a piwo pomaga go z mięsni „wyprowadzać”. Dziś już wiemy, że ból mięśniowy odczuwany dzień po wysiłku nie ma wiele wspólnego z kwasem mlekowym, a piwo nie jest lekiem na tę dolegliwość.

mit
Środki przeczyszczające wspomagają odchudzanie, ponieważ przyspieszają przemianę materii.
Mit. Owszem, stosowanie środków przeczyszczających upośledza trawienie i utrudnia wchłanianie wielu składników występujących w żywności i przez to może przyczyniać się do utraty masy ciała. Najczęściej jednak, ubytek wagi spowodowany jest odwodnieniem i „opróżnieniem” jelit, w tym – eliminacją korzystnej dla naszego zdrowia mikroflory jelitowej. Nie ma to nic wspólnego z „szybszą przemianą materii”.

mit
Częste jedzenie przyspiesza metabolizm
Mit. Choć spożywanie większej ilości posiłków (4 – 6) w ciągu dnia pozwala lepiej zapanować nad ilością i jakością spożywanej żywności, to nie jest prawdą stwierdzenie, jakoby częstsze jedzenie przyspieszało tempo przebiegu procesów metabolicznych. Jeśli nie masz jednak czasu na spożywanie sześciu posiłków, dobrym rozwiązaniem będą także cztery lub trzy.

mit
Banany są źródłem pasożytów, a żeby się przed nimi ustrzec należy odcinać końcówki owoców
Ten mit jest dla mnie zupełnie niezrozumiały. W potocznym przekonaniu, końcówki jadalnych części bananów zamieszkiwane są przez „lamblie” (prawidłowa nazwa: ogoniastek jelitowy). Pierwotniaki te poprzez konsumpcje tych części owoców rzekomo dostają się do organizmu człowieka. Jest to oczywiście nieprawda. Pasożyt ten faktycznie stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia, ale nie mieszka absolutnie w końcówkach bananów.

mit
Jedzenie w godzinach wieczornych tuczy
Zgodnie z tym przekonaniem wiele osób odmawia sobie kolacji. Tymczasem jedzenie wieczorem nie koniecznie jest bardziej tuczące niż jedzenie rano. Ważna jest jednak ilość i dobór pokarmów. Spożycie przed snem kilku paczek ciastek zapitych słodkim napojem oczywiście sprzyja gromadzeniu tkanki tłuszczowej, ale ten sam posiłek tuczący byłby również w godzinach porannych. Dobra zbilansowana kolacja uwzględniająca np. porcję warzyw i rybę nie stanowi istotnego zagrożenia dla obwodu pasa, nawet jeśli spożywana jest tuż przed snem. Znaczenie ma ilość i jakość spożytej żywności w pozostałej części dnia.

mit
Masło jest niezdrowe i należy zamiast niego stosować margarynę
Mit powielany w rozmaitych kampaniach medialnych. Masło może stanowić wartościowe uzupełnienie jadłospisu. Zawiera witaminy A i D oraz sprzężone dieny kwasu linolowego czyli „CLA”, popularny składnik preparatów odchudzających. Margaryny natomiast często są źródłem niezdrowych tłuszczy trans i zaburzają w naszej diecie pożądaną proporcję kwasów tłuszczowych omega 6 do omega 3.

mit
Kreatyna uszkadza nerki
Kolejny popularny mit. Wiele osób nawet stosuje kreatynę w przekonaniu, że wyrządzają krzywdę własnym nerkom. Tymczasem stosowanie rozsądnych dawek tej substancji nie wywiera niekorzystnego wpływu na funkcjonowanie tego narządu w wypadku osób zdrowych.

mit
Alkohol „ścina” białka mięśniowe
Totalne nieporozumienie. Oczywiście, regularne nadużywanie napojów wyskokowych rujnuje nie tylko formę sportową ale również zdrowie, pogląd zgodnie z którym alkohol powoduje „ścięcie” białek mięśniowych absolutnie nie odpowiada rzeczywistości: jest to po prostu fizycznie niemożliwe.

mit
Kawa jest niezdrowa
Mit. Choć spożywanie wysokich dawek kofeiny może być niekorzystne dla zdrowia, umiarkowane spożycie kawy w wypadku osób zdrowych nie tylko nie jest szkodliwe, ale może mieć korzystny wpływ na zdrowie. Kawa podobnie jak zielona herbata jest źródłem przeciwutleniaczy z grupy polifenoli, które neutralizują wolne rodniki i inne reaktywne formy tlenu, chroniąc przed niekorzystnymi skutkami stresu oksydacyjnego.

mit
Trening na siłowni powoduje zanik kobiecych kształtów
Mit. Wiele kobiet obawia się treningu siłowego uważając, że przyczyni się on do uwypuklenia olbrzymich bicepsów, poszerzenia pleców i ud. Tymczasem aktywność fizyczna o charakterze siłowym jest znakomitym uzupełnieniem pracy nad estetyką kobiecej sylwetki. Kobietom, ze względu na uwarunkowania hormonalne bardzo trudno przychodzi przyrost tkanki mięśniowej i z pewnością nie będzie on spektakularny.

mit
Najważniejszy jest indeks glikemiczny żywności
Swego czasu wskaźnik ten urósł do miana kluczowej wytycznej wyznaczającej potencjał „tuczący” produktów żywnościowych. Wiele popularnych modeli żywieniowych opartych jest na tym parametrze, tymczasem nie ma podstaw by uważać, że ma on szczególne znaczenie. Owszem, jest to jeden z wielu wskaźników, które przekazują informacje na temat wpływu pokarmu na nasz organizm. Bardziej miarodajny jest jednak ładunek glikemiczny, który oprócz informacji na temat odpowiedzi glukozowej na spożycie danego produktu , uwzględnia także dane dotyczące zawartych w nim węglowodanów.

mit
Marchewka tuczy
Jest to kolejny mit, który wywodzi się z teorii dotyczącej znaczenia indeksu glikemicznego – przecenianego mocno parametru stosowanego do oceny jakości żywności . Właśnie marchewka jest znakomitym dowodem na to, że IG nie jest dobrym wskaźnikiem. Marchewka oczywiście nie należy do pokarmów tuczących i trudno byłoby przytyć odżywiając się głownie marchewką…

mit
„Zdrowe tłuszcze” znakomicie nadają się do smażenia
Mit. Oleje roślinne bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe nie powinny być poddawane obróbce termicznej! Dotyczy to zwłaszcza oleju lnianego i słonecznikowego. Pod wpływem wysokiej temperatury dochodzi do zmiany właściwości kwasów tłuszczowych i powstawania szkodliwych dla zdrowa związków. Do krótkiego smażenia można natomiast używać oliwy z oliwek która zawiera głównie jednonienasycony kwas oleinowy, do długiego najlepiej nadaje się… smalec.

fakt
Kapusta wpływa pozytywnie na przemianę materii
Świeża i kiszona świetnie wpływa na przemianę materii i pracę jelit. Kapusta wzbogaca też florę jelitową bakteriami kwasu mlekowego. Do zalet kapusty należy również zaliczyć stosunkowo dużą zawartość siarki, pierwiastka, który korzystnie wpływa na wygląd włosów, cery i paznokci.

mit
Produkty typu LIGHT możesz jeść bez ryzyka otyłości.
Niestety nie. Produkty tego typu posiadają mniej kalorii i oznacza to, że faktycznie można zjeść ich trochę więcej. Często różnice nie są jednak duże. Niestety produkty light często są też mniej sycące i chcąc nie chcąc zjadamy ich więcej lub uzupełniamy je innym składnikiem posiłku.

mit
Dieta beztłuszczowa jest najzdrowsza.
Tłuszcz jest niezbędny do zachowania zdrowia. Część witamin nie może zostać przyswojona bez udziału tłuszczu. Także wiele narządów nie może funkcjonować bez udziału tłuszczu. Zatem unikanie tłuszczu za wszelką cenę nie jest uzasadnione. Warto jednak pamiętać, by wybierać zdrowe tłuszcze roślinne i nie przesadzać z ich udziałem w diecie.

mit
Trening zmienia tłuszcz w mięśnie.
Bzdura! Jest to zupełnie inny rodzaj tkanki i nie jest możliwa zmiana jednych na drugie. Każdy trening jako wydatek energetyczny pomaga spalić tłuszcz i przyspiesza przemianę materii. Tylko ukierunkowany trening pozwala budować mięśnie. Wysiłek fizyczny jest zawsze sprzymierzeńcem w walce z nadwagą.

mit
Żywność oznaczoną, jako zdrowa można jeść w większych ilościach bez ryzyka nadwagi.
Przekroczenie pewnej ilości kalorii zawsze będzie się wiązało z ryzykiem nadwagi. Oczywiście lepiej jeść zdrową żywność, ale i tutaj nie należy przesadzać z ilością.

mit
Warzywa i owoce mrożone są znacznie mniej wartościowe od świeżych.
Obecna technologia przygotowywania mrożonek i rodzaj, jakość używanych do tego procesu składników przeczy tej teorii. Są tak samo zdrowe i wartościowe.

mit
Ziemniaki tuczą.
To nie one są składnikiem podnoszącym kaloryczność naszego obiadu. Znacznie więcej kalorii posiada to, czym je polewamy czyli tłuszcz lub sos. Nie unikaj ziemniaków, ale zrezygnuj z tłuszczu czy sosu.

fakt
Białe pieczywo tuczy, jest bardziej kaloryczne niż ciemnie.
Niektóre rodzaje ciemnego pieczywa są bardziej kaloryczne i zawierają więcej tłuszczu. Jednak ciemne pieczywo jest z pewnością zdrowsze, posiada więcej włókien i magnezu. Poziom przetworzenia i czas trawienia białego pieczywa faktycznie sprzyja tyciu bardziej niż pieczywo ciemne.

mit
Herbata odchudza.
Nie każdej można przypisać takie właściwości, bo tylko czerwona i zielona sprzyja redukcji wagi. Zdecydowanie bardziej pro-zdrowotnie działa zielona.

fakt
Panierka tuczy.
To prawda. Gruba i nasiąknięta panierka może zawierać więcej kalorii niż samo mięso, do którego jest dodatkiem. Panierka po usmażeniu to „gąbka” z tłuszczu i węglowodanów. Jeśli musisz lub lubisz, to stosuj cienką warstwę oraz wkładaj mięso dopiero na mocno rozgrzany tłuszcz.

fakt
Sery są bardziej kaloryczne niż mięso
Najczęściej to prawda. Sery posiadają sporą ilość tłuszczu, a podobną ilość białka, zawierają też pewną ilość węglowodanów. Żółte sery i sery do smarowania są bardzo kaloryczne, wybieraj twaróg i sery chude.

fakt
Warzywa można jeść bez ograniczeń.
Tutaj sprawa wygląda znacznie lepiej niż w przypadku owoców. Warzywa posiadają znacznie więcej błonnika i węglowodany złożone. Dają uczucie sytości i regulują trawienie. Warzywa można dodawać do każdego posiłku i powinniśmy to robić jak najczęściej. Staraj się jednak spożywać warzywa surowe, a z umiarem gotowane, takie jak marchewka czy buraczki.

mit
Owoce można jeść bez ograniczeń.
Niestety nie. Owoce są źródłem cukrów prostych i mimo, iż posiadają fantastyczny dla zdrowia błonnik i witaminy to nie sprzyjają redukcji z powodu wspomnianych cukrów. Nie oznacza to, że powinniśmy zrezygnować z owoców. Jednak w tym okresie czasu należy je ograniczyć. Szczególnie wysokokaloryczne są gruszki, winogrona i banany. Uważaj też na suszone owoce.

mit
Ograniczając liczbę posiłków szybciej osiągniemy zamierzony efekt.
Nieprawda, jest dokładnie odwrotnie. Ograniczenie ilości posiłków oraz drastyczne zmniejszenie kalorii z pewnością spowolni nasz metabolizm. Szybka przemiana materii jest podstawą zachowania szczupłej sylwetki oraz walki z nadwagą. By przyspieszyć przemianę materii jedz 5-6 mniejszych posiłków zamiast 3 standardowych.

mit
Suplementy i „spalacze” tłuszczu zawsze dają zaplanowany efekt.
Niestety nie. Duża część tego typu środków nie działa lub działa tylko w teorii. Jednak część z nich faktycznie potężnie może wspomóc efekt redukcji wagi. Mam tu na myśli preparaty skutecznie ograniczające łaknienie oraz termogeniki, które podnosząc termogenezę ciała spalają tkankę tłuszczową.

mit
Głodówka to dobry sposób na szybkie odchudzanie
Podczas głodówki faktycznie waga spada. Jednak w znaczącej części jest to woda i mięśnie. Fakt taki odbija się fatalnie na naszym zdrowiu, jakości i estetyce naszego ciała. Nie należy się głodzić, nie należy też drastycznie obniżać kalorii. Efekt gwarantuje systematyka i umiar. Głodówki zaburzają też przemianę materii, potęgują efekt jojo.

©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

Categories: Bez kategorii