Kompozycja zapachowa jest mieszaniną naturalnych i syntetycznych substancji zapachowych dobranych w taki sposób, aby, wywołując zamierzone bodźce węchowe, spełniały wymagania w zakresie lotności, trwałości i bezpieczeństwa stosowania na skórze człowieka.
Człowiek posiada pięć zmysłów: dotyk, wzrok, słuch, smak i węch. Mechanizm działania większości z nich został dokładnie przebadany i poznany. Zmysłem, który w dalszym ciągu pozostaje tajemnicą jest węch. Zapachy mogą wpływać na nasze samopoczucie, świadomość i zachowania społeczne. Z tego powodu supermarkety i centra handlowe w okresie świątecznym rozpylają zapach cynamonu, dzięki czemu kupujący skłonni są robić większe zakupy. Pomimo tak dużego wpływu na nasze życie nie poznaliśmy molekularnych podstaw odczuwania za pomocą węchu. Wiadomym jest, że zmysł ten odbiera bodźce poprzez substancje chemiczne obecne w powietrzu.
Odczuwamy substancje o masie cząsteczkowej nie większej niż 300 u, które są niejonowe oraz lotne w temperaturze pokojowej. Przeważnie substancje zapachowe zawierają w cząsteczkach grupy funkcyjne, które można powiązać z ich wonią, jednak nie zawsze ich obecność jest wymagana do wystąpienia zapachu. Rozróżnia się siedem podstawowych rodzajów zapachów: eteryczny, kamforowy, zbutwiały, kwiatowy, miętowy, ostry i zgniły. Podział zapachów na kategorie jest rzeczą względną, ponieważ inaczej niż w przypadku wzroku czy słuchu, każdy z nas może je różnie odczuwać. Podobnie rzecz ma się z perfumami, wodami toaletowymi – każdy z nas odbiera je inaczej, za co odpowiedzialne są wspomniane na wstępie związki zapachowe.
W skład obecnie stosowanych kompozycji zapachowych wchodzą następujące grupy substancji:
naturalne substancje zapachowe pochodzenia roślinnego i zwierzęcego,
syntetyczne substancje zapachowe,
substancje zapachowe identyczne z naturalnymi.
Każda kompozycja zapachowa składa się z trzech podstawowych grup nut, których składniki uwalniane są stopniowo, tworząc charakterystyczny zapach, nie zawsze stały w czasie. Najbardziej lotna to nuta górna, która ma wpływ na pierwsze wrażenie zapachu. Utrzymuje się ona do około 30 minut, a w jej skład wchodzą olejki cytrusowe, aldehydy alifatyczne i inne lotne składniki perfum. W następnej kolejności wyczuwalna jest nuta serca (nuta środkowa). W tym czasie uwalniają się olejki kwiatowe oraz zapachy owocowe – rozwijają się one pod wpływem temperatury ciała od pierwszego kontaktu ze skórą do maksymalnie 6 godzin. Na końcu wyczuwalny jest zapach nuty bazowej (dolnej, głębi), w skład której wchodzą olejki ciężkie o najmniejszej lotności (ziemne, balsamiczne, drewniane, korzenne, żywiczne). Jej składniki utrzymują się na skórze najdłużej, nawet do 8 godzin. Zapach tej nuty w dużej mierze zależy od składu warstwy hydrolipidowej skóry danej osoby, dlatego perfumy na każdym z nas pachną inaczej. Dopełnieniem składu perfum jest nośnik – w praktyce głównie alkohol etylowy oraz fiksatory, czyli utrwalacze, które również mogą mieć właściwości zapachowe, jednak główną ich funkcją jest utrwalenie na możliwie długi czas substancji zapachowej środkowej fazy (nuty serca). Przykładami fiksatorów są piżmo, ambra, ftalan dietylowy, heksanol.
Substancje zapachowe pochodzenia zwierzęcego.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE