Jedz z głową
Pamiętaj o śniadaniach. To „paliwo”, które rozpędzi Twój organizm na cały dzień. Sięgaj po posiłek regularnie co 3 godziny, ale zjadaj mniejsze porcje. Unikniesz ataków głodu i objadania się do oporu.
Przestań traktować warzywa jako dodatek do mięsa.
Uwzględnij w swoim menu ryby i pełnoziarniste produkty z dużą zawartością błonnika.
Nie przesadzaj z potrawami mięsnymi.
Zapomnij o fast foodzie.
Woda to życie. Nawadniaj organizm!
Odpowiednia ilość wody w organizmie ma wpływ na Twoją wydolność fizyczną i psychiczną. Woda działa korzystnie na układ trawienny, układ krążenia, nerki, mięśnie i mózg. W ciągu doby organizm traci około 2,5 litra płynów, które trzeba uzupełniać.
Zaprzyjaźnij się na stałe z butelką niegazowanej wody mineralnej.
Pij ją przez cały dzień, najlepiej małymi łykami.
Łykaj witaminy i minerały
Dziś trudno wyeliminować z diety żywność wysoko przetworzoną, która jest pozbawiona wartości odżywczych i zawiera szkodliwe substancje. Przyczynia się ona do rozwoju chorób cywilizacyjnych (np. zawału serca, udaru mózgu, cukrzycy). Dla zdrowia mężczyzny kluczowe znaczenie mają natomiast witaminy z grupy B, witamina A, E i C, chrom, cynk, selen i miedź, które rzadko trafiają do nas wraz z posiłkami przetworzonymi lub dostępnymi w restauracjach.
Zapewnij sobie dodatkowe zasilanie w postaci kompleksu witamin i minerałów.
Jeśli jesteś świadomy swoich błędów dietetycznych, stale uzupełniaj niedobory witamin i mikroelementów preparatami dostępnymi w aptece.
Uprawiaj seks
Jak pokazały badania, osoby które regularnie uprawiają seks żyją dłużej. Stosunek seksualny to niemały wysiłek fizyczny. Podczas jego trwania spalamy kalorie, a akcja naszego serca dwukrotnie przyśpiesza. Ponadto nasz organizm produkuje w czasie stosunku endorfiny, które są odpowiedzialne za pozytywny nastrój. Miłosne igraszki zmniejszają ryzyko udaru mózgu, chorób krążenia i cukrzycy.
Dodaj seks do swojej listy profilaktyki zdrowotnej.
Dbaj o jądra
Nie dla żartu przywykło się nazywać je klejnotami mężczyzny. Odpowiadają za produkcję plemników oraz męskiego hormonu – testosteronu. Zaburzenia w ich pracy mogą prowadzić m.in. do problemów z płodnością.
Zadbaj o właściwą temperaturę jąder i nie dopuść do ich przegrzewania.
Unikaj obcisłych spodni. Zostaw jądrom trochę luzu!
Raz w w miesiącu wykonuj samobadanie jąder: po kąpieli obmacaj je, aby sprawdzić czy nie pojawiły się żadne zgrubienia, guzki czy narośle. Jeśli tak, natychmiast udaj się do lekarza. Szybkie rozpoznanie raka jąder zwiększa szansę na jego wyleczenie.
Skończ z paleniem
Palenie tytoniu powoduje choroby układu krążenia i nowotwory. Ale to nie jedyny powód, dla którego warto powiedzieć „nie” papierosom. Jest to także jedna z najczęstszych przyczyn zaburzeń erekcji. Aby doszło do wzwodu, nasze serce musi pompować do penisa prawie 20 razy więcej krwi niż w stanie spoczynku. Zaburzenia w pracy układu doprowadzającego krew do narządów rozrodczych to prosta droga do problemów z erekcją.
Chcesz mieć udany seks? Nie pal!
Jeśli palisz, już dziś ustal datę, kiedy pożegnasz się z nałogiem.
Rusz się!
Aktywność fizyczna to jeden z najbardziej skutecznych sposobów na podtrzymywanie zdrowia i zapobieganie chorobom cywilizacyjnym. Regularny wysiłek pozwala uniknąć problemów z otyłością, prowadzi do poprawy wydolności serca, umożliwia obniżenie poziomu cholesterolu i ciśnienia tętniczego krwi. To doskonała profilaktyka chorób serca, udaru mózgu, nadciśnienia tętniczego, osteoporozy i cukrzycy. Myli się jednak ten, kto sądzi, że dla Twojego zdrowia najlepsze są forsowane ćwiczenia fizyczne.
Aby utrzymać kondycję, wystarczy, że zapewnisz sobie ok. 30 minut ruchu codziennie. Najlepiej na świeżym powietrzu.
Uważaj na alkohol
Napoje z „procentami” spożywane sporadycznie i w niewielkich ilościach nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Jednak systematyczne picie alkoholu może być źródłem wielu problemów zdrowotnych. Twoje ulubione piwo wypijane codziennie może prowadzić do marskości wątroby. Ponadto regularne sięganie po kieliszek stanowi zagrożenie dla układu krążenia, nerwowego i mięśniowego. Konsekwencją tego może być choroba alkoholowa, której rezultatem jest często impotencja.
Piwo, wino, drinki, whiskey- tak! Ale sporadycznie i w niewielkich ilościach.
Nie daj się stresowi
Naturalną funkcją stresu jest mobilizacja organizmu do walki lub ucieczki. Mechanizm ten jest obliczony na akcję krótotrwałą. Jeśli jednak jesteśmy narażeni na stres przez długi czas lub nie potrafimy na niego reagować, może się to odbić na naszym organizmie. W rezultacie wydzielana jest nadmierna ilość hormonu stresu. Dochodzi wówczas do zmian o charakterze chorobowym, m.in. stanów zapalnych, bólów mięśniowych, kołatania serca, przyśpieszonego rozwoju cukrzycy, nadciśnienia tętniczego czy obniżenia odporności organizmu na infekcje. Zdrowy styl życia obejmuje więc także ograniczenie sytuacji stresogennych (problemów w pracy, problemów rodzinnych, stałego hałasu i in.) oraz zapewnienie sobie odpowiedniej dawki relaksu.
Nie zapominaj o odpoczynku. Relaks sprzyja zdrowiu!
Zadbaj o sen
Optymalna dawka snu to 7-8 godzin na dobę. Jeśli ograniczysz ten czas do 4-6 godzin, wkrótce odczujesz tego skutki. Sen pozwala na naturalną regenerację organizmu, odbudowę uszkodzonych tkanek i utrwalenie zapamiętanych w ciągu dnia informacji. Niewystarczająca ilość snu prowadzi do przemęczenia, rozdrażnienia, spadku wydolności fizycznej, obniżenia sprawności intelektualnej i wyższej podatności na stres.
Postaraj się nie objadać przed snem.
Zadbaj o właściwą temperaturę w sypialni.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE