Sztuczne rzęsy są to imitacje rzęs naturalnych, które wykonane są z włókien syntetycznych np. jedwabno-poliestrowych. Aktualnie na rynku dostępne są także sztuczne rzęsy wykonane z włosia ludzkiego bądź z włosia norek. Ich celem jest stworzenie efektu przedłużonych, pogrubionych oraz gęstych rzęs. Aplikacja sztucznych rzęs może się odbywać różnymi metodami.
Obecnie istnieje kilka metod przedłużania i zagęszczania rzęs. Jedną z najnowszych i najbardziej luksusowych jest metoda 1:1. Polega ona do doklejeniu przez wykwalifikowaną kosmetyczkę, przy pomocy pęsety pojedynczej, lekkiej rzęsy syntetycznej do rzęsy naturalnej za pomocą specjalnego kleju.
Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny i nieszkodliwy dla zdrowia, ponieważ rzęsy nie są przyklejane bezpośrednio do powiek. Efekt jest długotrwały i naturalny, uzyskiwany natychmiast po zakończeniu zabiegu.
Efekt przedłużonych rzęs można uzyskać także za pomocą metody kępkowej. Kępki są to różnej długości sztuczne rzęski, które występują w postaci, jak sama nazwa wskazuje – kępek. Obecnie jest to metoda rzadziej już stosowana. Polega ona na doklejeniu za pomocą specjalnego kleju kępek włókien syntetycznych lub naturalnych do skóry powieki pomiędzy rzęsami klientki. Zazwyczaj po 3 lub 5 włosków. Powoduje to zarówno wydłużenie rzęs, jak również ich zagęszczenie i pogrubienie.
Kępki powinna aplikować wykwalifikowana osoba oraz stosować do tego zabiegu profesjonalnego kleju. Porównując tę metodę z metodą 1:1 jest ona znacznie mniej trwała. Efekt utrzymuje się nie dłużej niż do tygodnia czasu. W zależności od tego jak klientka będzie o nie dbać. Kolejną wadą tej metody przedłużania rzęs jest prawdopodobieństwo wystąpienia objawów alergicznych wywołanych klejem. Jest on stosowany bezpośrednio na skórę powiek, a nie, jak w przypadku metody permanentnej do naturalnej rzęski.
Innym sposobem na przedłużanie rzęs jest metoda polegająca na doklejeniu wyprofilowanej do kształtu oka taśmy sztucznych rzęs. Przykleja się ją do skóry powieki lub do naturalnych rzęs na całej szerokości oka. Tradycyjne paski sztucznych rzęs są zrobione z paska materiału, do którego przytwierdzone są syntetyczne bądź naturalne włoski. Główną zaletą tej metody jest jej koszt.
Paski nie są drogie, często można spotkać je w drogeriach czy sklepach kosmetycznych. Rzęsy są od razu gotowe do użycia, ich aplikacja jest szybka, a efekt uzyskuje się od razu po doklejeniu pasków. Tuż przed przyklejeniem taśmy warto przyłożyć ją do oka, aby sprawdzić czy nie jest za długa i ewentualny nadmiar możemy przyciąć nożyczkami. Przycięta strona powinna znajdować się zewnętrznym kąciku oka. Następnie należy umalować swoje naturalne rzęsy tuszem. Klejem, który jest dołączony do opakowania należy posmarować pasek z rzęsami. Ma on biały kolor, który po wyschnięciu robi się przeźroczysty.
Zanim przystąpi się do założenia rzęs należy chwilę odczekać, aby klej podsechł. Rzęsy nie przykleją się dobrze, jeżeli klej będzie zbyt płynny. Taśmę powinno się przyklejać zaczynając od zewnętrznego kącika oka prowadząc ją tuż nad linią swoich rzęs do wewnątrz. Kolejnym krokiem jest dociśnięcie palcem sztucznych rzęs do powieki oraz połączenie ich z naturalnymi, łapiąc je pomiędzy palce i dociskając jedne do drugich. Następnie należy wytuszować rzęsy, aby połączyć sztuczne z prawdziwymi. Dla lepszego efektu można rzęsy podkręcić zalotką.
Przedłużanie rzęs tą metodą ma jednak swoje wady – jest ona nietrwała i rzęsy mogą wyglądać nienaturalnie. Kolejną niedogodnością jest fakt, iż pasek może się w każdym momencie odkleić. Sposób ten jest polecany raczej na specjalne okazje. Po uroczystości rzęsy najlepiej jest zmyć wraz z makijażem, aby zapobiec ewentualnemu podrażnieniu oka.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE