Jennifer Aniston

Amerykańska aktorka a także producentka filmowa. Rozgłos przyniosła jej rola w kultowym serialu „Przyjaciele”, w którym wcieliła się w rolę zakręconej Rachel Green. Za swoją grę została wyróżniona nagrodą Emmy i Złotym Globem.

Urodziła się w dzielnicy stolicy Hollywood – Los Angeles, w aktorskiej rodzinie, ale dzieciństwo spędziła w Grecji, gdzie urodził się jej ojciec – John Aniston, aktor znany z takich oper mydlanych jak „Dni naszego życia”. po pewnym czasie wraz z rodziną powróciła do USA i zamieszkała w Nowym Jorku. Początkowo uczęszczała do Szkoły Rudolfa Steiera, a następnie do Fiorello H. LaGuardia High School of Music & Art and Performing Arts na Manhattanie. W roku 1989 powróciła do Los Angeles.

Zaczynała od małych ról np. w serialu  „Molly”, a następnie w filmie „Camps Cucamonga”. Poza nimi mogliśmy zagrała jeszcze w kilku produkcjach, ale żadna z nich nie cieszyła się zbytnią popularnością. Na dużym ekranie mogliśmy oglądać ja horrorze „karzeł” z 1992 roku, ale film ten został bardzo mocno skrytykowany. Sława przyszła wraz z sitcomem produkcji NBC „Przyjaciele”, w którym grała w latach 1994- 2004. Nakręcono 10 sezonów, gdzie przy kręceniu ostatniej serii za każdy odcinek Aniston otrzymywała okrągły milion dolarów.

W między czasie Jennifer pojawiała się także w produkcjach filmowych np. „Moja miłość” (1998), „Życiowe rozterki” (2002). Hitem okazał się film „Bruce Wszechmogący”, gdzie Aniston zagrała razem Z Jimem Carrey’em. kolejna produkcja „Nadchodzi Polly” również odniósł spory sukces. 2005 rok przyniósł rolę w thrillerze „Wykolejony”, jednak jej występ przeszedł bez echa co zaowocowało powrotem do ról komediowych („Z ust do ust” 2005, „sztuka zrywania” 2006)

W roku 2008 Aniston pojawiła się w komedii bijącej rekordy popularności – „Marley & Ja”, gdzie zagrała razem z Owenem Wilsonem.

Razem ze swoim byłym mężem, Bradem Pittem założyła „Plan B Entertainment” firmę którą współprodukowała takie kasowe produkcje jak „Troja”, „Charlie i fabryka czekolady” czy „Infiltracja”. Po rozwodzie w 2005 roku sprzedała swoje udziały i wraz z Kristin Hahn założyła „Echo Films”.

(opr. Magdalena Tyrka)